OPREZ Evo što riskirate odlaskom u solarijum

OPREZ Evo što riskirate odlaskom u solarijum

Solarijum je brz način do preplanulog tena, ali i do brojnih opasnosti za vaše zdravlje. Što vam je važnije? Stafilokok, bakterija koja može uzrokovati infekciju kože, fekalne bakterije, virus herpesa i spolnih bradavica koje dovode do HPV-a i brojne druge bakterije mogu preživjeti vrućinu u solariju. Uprkos visokog rizika od raka kože, velik broj ljudi ljetnu sezonu (a u čestim slučajevima i ostatak godine) započinje u solarijumu. Budući da rak kože može biti prouzrokovan i sunčevom svjetlošću, dajemo vam još nekoliko smislenijih argumenata koji bi vas mogli natjerati da se zauvijek pozdravite s ovim načinom tamnjenja.

Naime, dermatologinja Dawn Marie R. Davis iz klinike Mayo tvrdi kako bakterije i virusi mogu preživjeti u solarijumu usprkos visokim temperaturama. „Svi na koži imamo bakterije koje prenosimo i na svoje krevete. Iako ih grijemo svojim tijelom, to nije dovoljno da ih ubijemo, a one s vremenom postaju jače i otpornije“, kaže Davis. „Ukoliko se znojite, to samo doprinosi sposobnosti bakterija i virusa da se razmnožavaju. Imate li oštećenu kožu ili posjekotinu, što nije rijetkost, puno je veća vjerovatnost da ćete dobiti infekciju“, navodi.

Davis također objašnjava kako stafilokok, bakterija koja može uzrokovati infekciju kože, fekalne bakterije, virus herpesa i spolnih bradavica koje dovode do HPV-a, mogu izdržati vrućinu u solariju dovoljno da prežive. Ti virusi i bakterije se potom prenose na drugu osobu koja u solarijum ulazi s posjekotinom ili povredom koje možda nije ni svijesna.

„Ultraljubičasto svjetlo teoretski može ubiti bakterije, ali u solarijumu nije dovoljno jako da bi ih uništilo“, upozorava Davis. Ukoliko i dalje ustrajete u odlasku u solarijum, pobrinite se da odete negdje gdje se solarij temeljito čisti nakon svake upotrebe, te se informiršite o mjerama opreza.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE