OPREZ PRILIKOM IZNOSA NOVCA IZ BIH: Za više od 10.000 KM u torbi treba vam odobrenje države

OPREZ PRILIKOM IZNOSA NOVCA IZ BIH: Za više od 10.000 KM u torbi treba vam odobrenje države

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH zaustavili su na Aerodromu Sarajevo pokušaj nezakonitog iznosa gotovog novca iz BiH kod pet fizičkih lica koja su napuštala Bosnu i Hercegovinu, saopćeno je iz UIO, prenosi bh. novinska agencija Patria.

Iz UIO su potvrdili kako su početkom 2015. godine na Aerodromu Sarajevo službenici Uprave za indierektno oporezivanje vršili pojačan nadzor i kontrolu iznosa novca u gotovini iz Bosne i Hercegovine.  Tom prilikom je otkriveno i pet nezakonitih pokušaja iznosa novca u količini većoj od maksimalno dozvoljenog iznosa od 10.000 KM, kojeg propisuje zakonodavstvo u BiH.

– U svih pet slučajeva, u dogovoru sa dežurnim sudijom nadležnog suda, izdati su prekršajni nalozi zbog deviznog prekršaja u iznosu od 1.500 KM i nije dozvoljen iznos novca. Radilo se o pokušajima iznosa novca od 30.000 do 60.000 KM. Novac su iznosili građani BiH, ali i stranci. koji nisu bili upoznati sa zakonskom legislativom prilikom iznosa novca iz Bosne i Hercegovine – saopćeno je.

Fizičko lice prilikom izlaza iz BiH može bez prijave na graničnom prijelazu isnosti novac ili čekove u visini od 2.500 eura ili 5.000 KM. Pored ovog iznosa fizičko lice može u putničkom prometu sa inostranstvom iznijeti novac u protuvrijednosti od još dodatnih 2.500 eura, ali uz predočenje dokaza da je ovaj novac podignut sa vlastitog  računa u banci, ili da su ova sredstva kupljena kod ovlaštene banke. Za sve više iznose od ovoga mora postojati odobrenje Ministarstva finansija Republike Srpske ili Ministarstva finansija Federacije BiH.

Iz UIO upućuju apel svim građanima u BiH da za svaki iznos novca iz naše zemlje u iznosu većem od 10.000 KM moraju imati pisanu saglasnost nadležnog entitetskog ministarstva finansija.

Unošenje novca u BiH nije ograničeno, ali je preporučljivo da se na graničnom prijelazu carinskoj službi prijavi unos veće sume novca u našu zemlju. Tada se dobije potvrda o unosu tog novca, pa lice može bez problema taj novac ponovo iznijeti van naše zemlje. U suprotnom, neće imati dokaz o prijeklu novca, koji se iznosi van BiH, navodi se u apelu UIO, prenosi NAP.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE