Oprezno s mobilnim aplikacijama koje prate zdravlje: Neki podaci nisu tačni

Oprezno s mobilnim aplikacijama koje prate zdravlje: Neki podaci nisu tačni

Postoji na stotine medicinski tematskih aplikacije na App Store i Google Play. Nude se kao zamjena za legitimno medicinsko praćenje i kontrolu, ali nemaju validne podatke s prihvaćenim referentnim standardima.

Uprkos popularnosti takvih aplikacija, ljekari su skeptični i smatraju ih prilično „nategnutim“. Nema objašnjenja kako zapravo rade, na kojim se podacima temelje algoritmi mjerenja i obrade, te koliko su dosljedne i tačne metode mjerenja.

Posebno su opasne aplikacije za mjerenje krvnog pritiska, upotrebom senzora otkucaja srca i kamere, jer daju pogrešne procjene, što može biti vrlo rizično za život osoba oboljelih od hipertenzije.

Razlog tome je što kamera pametnog telefona i neki jeftini senzor ne mogu zamijeniti baždareni uređaj omotan oko nadlaktice.

Američka Agencija za hranu i lijekove (Food and Drug Administration – FDA) sarađuje s Appleom i Googleom na uklanjanju upitnih zdravstvenih aplikacija i intenzivno rade na zahtjevima prema autorima za pružanje dodatnih informacija korisnicima o softveru uz isticanje upozorenja da aplikacija nema njihovo odobrenje.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE