Osam navika zbog kojih uništavate odjeću, a da toga niste ni svjesni

Vjerujemo da ste već dobro uhodani kada su u pitanju čuvanje, pranje i peglanje odjeće, ali moguće je da ste na ovih par stvari zaboravili, pa koristimo priliku da vas podsjetimo…

Vašu odjeću ćete prije oštetiti, ako…

Koristite žičane ofingere. Ova vrsta ofingera ne pruža dovoljnu potporu, tako da se vremenom tkanina (pogotovo ona teža i punija) može izobličiti. Umjesto žičanih, koristite drvene i plastične ili, još bolje – nabavite ako ikako možete one obložene filcom.

Presavijate kožne pantalone i suknje, umjesto da ih okačite. Time će stvoriti nabore na odjeći kojih ćete se vrlo teško otarasiti, s obzirom na to da kožnu odjeću ne treba nikad prati.

Čuvate garderobu u kesama za odlaganje odjeće. U plastičnim kesama zadržavaju se vlaga i mirisi – umjesto toga, potrebno je da tkanina “diše”. Ako vam se odjeća gužva u ormaru, to je vjerovatno zato što ste naređali previše ofingera. Potrebno je da između svakog bude bar 2,5 cm prostora.

Perete osjetljive komade u veš mašini. Pregrub tretman oštetiće tkaninu, pa je takvu odjeću poželjno prati na ruke. Isto važi i za brushaltere ili kupaće kostime – ako već nemate vremena ili volje za ručno pranje, upotrijebite mrežicu za pranje veša. Takođe izbjegavajte cijeđenje veša uvrtanjem. Umjesto toga, možete ga položiti na peškir, koji ćete saviti i pritisnuti tako da pokupi višak vode.

Bacate vlažan veš na pranje. Uskoro ćete na podu imati jednu veoma smrdljivu gomilu. Da biste izbjegli takav scenario, osušite odjeću prije nego što završi u korpi za pranje.

Peglate osjetljivu tkaninu. Preporučuju se sušenje na ofingerima i upotreba specijalnih aparata, namenjenih peglanju osetljivih tkanina. Da biste izbjegli tragove pegle na ostalim odevnim komadima, peglajte ih s naličja.

Nagurali ste obuću u ormarić za cipele. Najbolji način da očuvate oblik cipela je da ih držite na čistom i otvorenom mjestu, uredno naslagane.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE