Osjetan pad temperatura očekuju se od 3. do 15. oktobra
Sunčano vrijeme uz umjerenu oblačnost zadržat će se do četvrtka, od kada se prognozira pogoršanje u vidu obilnijih padavina, posebno na zapadu i jugozapadu Bosne, saopćeno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH (FHMZBiH).
U periodu od 4. do 15. oktobra očekuju se stabilne vremenske prilke, uz vrlo malu mogućnost za padvine pred kraj prognoznog perioda.
Do četvrtka, 3. oktobra, jutarnje temperature u Bosni kretat će se od 10 do 15, dok na zapadu i sjeveru Bosne kao i na prostoru Hercegovine minimalne temperature se prognoziraju od 14 do 19, a najviša dnevna na cijelom prostoru Bosne i Hercegovine od 23 do 28 stepeni.
Osjetan pad temperatura očekuju se od 3. do 15. oktobra, sa minimalnim vrijednostima u Bosni od 2 do 7, na jugu do 13, uz maksimalne temperature zraka u Bosni od 13 do 18, a u Hercegovini do 23 stepena.
Kako su naveli iz FHMZBiH-a, septembar su obilježile iznadprosječne temperature zraka u poređenju sa klimatološkom normalom 1961.-1990, sa odstupanjima od 0,5 do 1,5 stepeni. Prema raspodjeli percentila, septembar ove godine svrstava se u kategoriju “toplog” mjeseca na svim stanicama u FBiH, izuzev Ivan-sedla gdje su temperaturne prilike bile u kategoriji “normalnih”.
S druge strane zbog prostorno i količinski neujednačenih padavina, prema raspodjeli percentila padavinske prilike svrstavaju su u kategorije od “vrlo kišnog” na zapadu zemlje, do “sušnog” u centralnim dijelovima.
U pogledu temperatura, septembar je bio topliji od višegodišnjeg prosjeka 1961.-1990. Srednja temperatura zraka kretala se od 14 na Ivan Sedlu do 22 stepena u Mostaru, dok je na Bjelašnici srednja mjesečna temperatura iznosila 7,8.
Prosječne mjesečne anomalije temperatura zraka kretale su se od 0,7 u Bugojnu do 1,5 stepeni u Gradačcu. Tokom većeg dijela mjeseca zabilježena su pozitivna odstupanja, a najveće bilježimo tokom druge dekade septembra kada su temperature bile do 2 stepena iznad prosječnih u odnosu na period 1961.-1990. Na većini meteoroloških stanica negativno odstupanje zabilježeno je od 3. do 4. septembra i u periodu od 18. do 22. septembra 2019. godine.
Prema raspodjeli percentila, temperaturne prilike tokom septembra mjeseca opisuju se kategorijom “toplo” na svim meteorološkim stanicama izuzev Ivan Sedla gdje se temperaturne prilike svrstavaju u kategoriju “normalno”.
Broj vrelih dana je bio iznad prosjeka na svim stanicama, a najviše vrelih dana zabilježeno je u Mostaru.
Količine padavina tokom septembra 2019. godine bile su dosta neujednačene, kako prostorno tako i količinski.
N1
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE