Ostavljeni sami u zonama sukoba: Pet godina čekam sestrin povratak

Ostavljeni sami u zonama sukoba: Pet godina čekam sestrin povratak

Odlukom Vijeća ministara BiH iz jula prošle godine, imenovan je Koordinacioni tim kao interresorno, stručno tijelo Vijeća ministara BiH za razvijanje sistema i procedura za siguran, human i kontrolisan povratak i prihvat državljana BiH iz zona sukoba Sirije i Iraka, te koordinisanje procesa njihove repatrijacije.

Ofucana izjava

Kako Oslobođenje saznaje, taj tim je do danas održao tri sastanka, ali i dalje nije poznato kada će sa spomenutih područja biti deportovani državljani BiH. Alema Dolamić već petu godinu čeka da u našu zemlju bude deportovana njena sestra sa troje djece, koja se nalazi u sirijskom kampu Al-Roj. Dolamić je ranije rekla za naš list da se u tom i u kampu Al-Hol nalazi 85 bh. državljana, te da su uslovi u kojim oni borave užasni.

Koordinacioni tim Vijeća ministara broji 26 stručnjaka iz različitih oblasti

– Naše državljane niko iz bh. institucija ne spominje. Kao da i ne postoje. Nedopustivo je da članovi porodica prikupljaju podatke o našim ljudima koji se nalaze tamo, jer to nije naš posao. Institucije već odavno imaju sve te podatke, a broj žena i djece u kampovima se ne mijenja već dvije godine. Zadnja deportacija je bila prije dvije godine i taj broj je ostao isti. Uporno se ponavlja da se ne zna broj žena i djece, ali je to tako ofucana izjava. Ne možemo računati naše državljane koji se nalaze na teritoriji Idliba. Oni su se odvojili, nemaju se namjeru vraćati i to je nešto drugo. Moja sestra je u kampu Al-Roj od 2017. Razgovarale smo prije petnaest dana i ona nema nikakvih informacija o eventualnoj deportaciji, kaže nam Dolamić.

Nezamislivo joj je, kako ističe, to što se u Koordinacionom timu nalazi 26 stručnjaka iz različitih oblasti, a da niko od njih nema plan o deportaciji.

image

– Obavili smo jednu deportaciju koja je prošla uspješno. Zar se to opet ne može uraditi i da li smo kao sistem potpuno zakazali? Ja samo krivim naše institucije i samo je do njih i ni do koga drugog. Ne traje ovo dan ni mjesec. Slučaj moje sestre traje pet godina, a naše institucije nisu našle put da sa međunarodnim partnerima dovedu žene i djecu, ogorčena je Dolamić.

Što se tiče uloge federalnog Ministarstva rada i socijalne politike, kako nam je rekao Miroslav Jurešić, pomoćnik ministra, ona je u ovoj oblasti isključivo koordinacijskog karaktera, imajući u vidu da se gotovo sve planirane aktivnosti u ovoj oblasti trebaju odvijati u lokalnim zajednicama.

Program edukacije

Broj žena i djece u kampovima se nije mijenjao nakon što je organizovana zadnja deportacija prije dvije godine

– Ključni segment u kojem će ovo ministarstvo eventualno djelovati je pružanje stručne podrške uposlenicima u centrima za socijalni rad u FBiH, kroz posebne programe obuke. S tim u vezi treba naglasiti da je Ministarstvo, realizirajući zaduženja iz PC1-A14 i PC4-A5 Akcionog plana za prevenciju i borbu protiv terorizma u FBiH za razdoblje od 2020. do 2025. godine, koji je Vlada FBiH usvojila 28. kolovoza 2020, donijelo Program specijalizirane edukacije profesionalaca u centrima za socijalni rad u FBiH za rad s djecom i obiteljima povratnika sa stranih ratišta. U sklopu navedenog programa edukacije provedene su osnovne i dodatne edukacije profesionalaca u centrima za socijalni rad, odnosno općinskim službama socijalne zaštite, kaže Jurešić za Oslobođenje.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

POVEZANE OBJAVE