Ove godine će, zbog povećanja minimalne zarade, biti veći i regres

Naknada za godišnji odmor, koju poslodavac mora isplatiti do 1. jula ove godine, pripada svakom radniku ili zaposlenom koji ostvaruje pravo na godišnji odmor po osnovu ugovora o radu. U 2023. godini minimalni godišnji odmor koji vam poslodavac mora isplatiti iznosit će 1.203,36 eura neto. Zbog povećanja minimalne zarade, to je skoro 130 eura više nego prošle godine. Regres se ne oporezuje do visine prosječne bruto plate.

Prema Zakonu o radnim odnosima, svako ko je u radnom odnosu na neodređeno ili određeno vrijeme ima pravo na godišnji odmor koji mu pripada uz godišnji odmor.

Naknada se oporezuje samo ako je veća od prosječne plate zaposlenih u Sloveniji, ali se u porez na dohodak uračunava samo dio naknade koji prelazi ovaj iznos. Trenutno, prema podacima Zavoda za statistiku Republike Slovenije, prosječna plata iznosi 2.244,35 eura bruto.

Zakon ne precizira konkretan iznos koji je poslodavac dužan isplatiti, ali propisuje da poslodavac mora isplatiti regres za godišnji odmor zaposlenom koji ima pravo na godišnji odmor, te da isplata regresa mora biti najmanje minimalna. nadnica.

Minimalna zarada u 2023. godini za puno radno vrijeme iznosi 1.203,36 eura bruto i veća je za 128,93 eura u odnosu na 2022. godinu.
Da li imate pravo na cijeli ili proporcionalni dio odmora?

Imate pravo na cijeli godišnji odmor ako ste u firmi zaposleni najmanje godinu dana. Ako zaposleni ima pravo samo na srazmjerni dio godišnjeg odmora, jer nije u radnom odnosu cijelu kalendarsku godinu, ima pravo i na srazmjerni dio godišnjeg odmora.

Ako je radnik u radnom odnosu sa nepunim radnim vremenom, ima pravo na regres srazmjerno radnom vremenu za koje je zaključio ugovor o radu, što se ne primjenjuje ako radi nepuno radno vrijeme u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju. , propisa o zdravstvenom osiguranju ili propisa o porodiljskom, očinskom i roditeljskom odsustvu – u tim slučajevima ima pravo na puni regres.
Rok je 1. novembar
Mnogi poslodavci isplaćuju regres za godišnji odmor u dijelovima ili sa zakašnjenjem, često se pozivajući na probleme s likvidnošću u kompaniji. U izuzetnim slučajevima, kompanija može produžiti rok plaćanja do 1. novembra, ali u suprotnom mora platiti godišnji odmor do 1. jula ove godine.

U slučaju otkazivanja, vraćate dio odmora
Ako ste već primili cjelokupni regres za godišnji odmor, ali ste prije isteka godine otkazali ugovor o radu sa poslodavcem, morate vratiti srazmjeran dio regresa za godišnji odmor. U tom slučaju poslodavac mora pribaviti potpisanu saglasnost za vraćanje regresa za godišnji odmor.
Ukoliko ugovor ne ističe posljednjeg dana u mjesecu, zakon je nešto drugačije regulisao ovo pravo.

Visoke kazne za prekršaje
Neisplata regresa je prekršaj za koji inspektor sprovodi i preduzima radnje u prekršajnom postupku.

Poslodavac je kažnjen novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 20.000 eura. Mali poslodavac – pravno lice, fizičko lice koje samostalno obavlja djelatnost – može biti kažnjen novčanom kaznom od 1.500 do 8.000 eura ako počini ovu vrstu prekršaja. U prekršajnom postupku novčanom kaznom od 450 do 2 hiljade eura kažnjavaju se i odgovorno lice poslodavca pravnog lica i odgovorno lice u državnom organu ili lokalnoj zajednici.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE