Ove namirnice će ublažiti alergijsku reakciju: Među njima se jedna ističe

Ove namirnice će ublažiti alergijsku reakciju: Među njima se jedna ističe

Počela je sezona alergija, pa mnogi posežu za bezreceptnim lijekovima i dodacima prehrani kako bi sebi pomogli.

Alergije pogađaju gornje disajne puteve, često i bronhe i pluća, pa alergičnoj osobi suze oči, začepljen joj je nos, učestalo kiše, suho kašlje. Prema kalendaru cvjetanja, najprije cvjetaju breza, lijeska, jasen, čempres, lješnjak, a cvatnja trava i korova počinje u proljeće i traje sve do pojave prvog mraza.

“Kad alergična osoba prvi put dođe u kontakt s alergenom, odbrambeni se sistem prema njemu ponaša kao prema uljezu i aktivira sve svoje snage za napad. To čini stvarajući velike količine antitijela imunoglobulina E (IgE), u čijem spoju s alergenom dolazi do oslobađanja raznih hemijskih spojeva, od kojih je najvažniji histamin. Oslobađanje histamina uzrokuje upalne promjene koje prepoznajemo kao alergijsku reakciju, a najčešće zahvataju disajne puteve i kožu”, ukratko objašnjava dr. Vesna Gorički, akupunkturologinja i homeopatkinja iz Zagreba.

Najjači pomagači

Pomoć protiv alergija možemo potražiti u prirodi, uzimanjem određenih preparata koji mogu ublažiti simptome poticanjem imunološkog odgovora organizma. Općenito bi ih trebalo početi uzimati dva mjeseca prije pojave alergena u prirodi. Dr. Gorički je izdvojila nekoliko najmoćnijih.

Ulje crnog kima (Nigella sativa) ublažava sve simptome alergija, djeluje bronhodilatacijski (širi disajne puteve) i olakšava disanje, a antibiotskim djelovanjem sprečava razvoj sekundarnih bakterijskih infekcija. P

S upotrebom bi trebalo početi dva mjeseca prije pojave alergena u prirodi te je završiti dva mjeseca nakon njegovog nestanka. Ulje treba biti hladno prešano i nerafinirano, a pije se od 1 do 5 mililitara tri puta dnevno, nakon obroka.

Kvercetin pomaže blokirati oslobađanje histamina. Ima ga u voću i povrću (citrusi, jabuka, luk, peršin, paprika, čaj, crveno vino, maslinovo ulje, grožđe, bobice), a ako ga uzimamo kao suplement, preporučene dnevne doze su od 1.000 do 1.800 miligrama na dan.

I list koprive blokira proizvodnju histamina u tijelu, zeleni čaj snižava njegovu razinu u krvi, dok bromelain, enzim izoliran iz ananasa, pomaže spriječiti oticanje dišnih puteva i lučenje sekreta.

U borbi s alergijama mogu nam pomoći još neke namirnice. Kivi i citrusno voće obiluju vitaminom C koji jača prirodnu odbranu tijela, dok su tuna, losos i skuša bogati omega-3 masnim kiselinama koje djeluju protuupalno i poželjno bi bilo jesti ih dva puta sedmično, savjetuje dr. Gorički.

Đumbir pomaže u smanjenju izlučivanja sekreta, jabučni ocat smanjuje nakupljanje sluzi i čisti limfni sustav, a orasi podržavaju plućnu funkciju i smanjuju rizik od plućnih infekcija.

Među pomagačima iz prirode ipak se ističe ulje crnog kima. Tradicionalno se koristi u prevenciji alergija i smanjivanju simptoma i mnogi svjedoče kako im je uistinu pomoglo. Koliko je doista moćno i šta o tome kaže znanost, govorila je mag. pharm. Olgicu Velkovski Škopić, koja je kao saradnica na Priručniku za primjenu dodataka prehrani u izdanju CASI-ja proučila dostupne dokaze o ulju crnog kima.

“Djelovanje se u farmakopejama i tradicionalnoj medicini opisuje kao imunostimulirajuće, za prevenciju i ublažavanje simptoma astme, alergijskog rinitisa, bronhitisa, za podizanje snage i izdržljivosti organizma, no velik broj kliničkih studija koji to potvrđuje proveden je na životinjskim modelima ili in vitro, a na ljudima puno manje”, kazala je doktorica.

Nagladila je da rezultati pokazuju da bi crni kim mogao smanjiti začepljenost i svrbež nosa te curenje iz nosa i napadaje kihanja, dakle simptome peludne alergije. Naučnih dokaza nema mnogo, ali u dugogodišnjoj je primjeni zabilježeno pozitivno djelovanje ulja crnog kima na ublažavanje alergijskih reakcija.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE