Ovim trikovima nas trgovci mame da trošimo više

Ovim trikovima nas trgovci mame da trošimo više

Stručnjaci kažu kako je klasična i slična glazba samo jedan način na koji vas trgovci navode na kupovinu.

‘Mnogi ljudi misle da je svaka trgovina ista, no to ne može biti dalje od istine. Veliki trgovački centri zapravo su strojevi za manipulaciju potrošačima. Njihov cilj je prodati što više i natjerati osobu da kupi stvari koje joj ne trebaju’, kaže doktor David Lewis, autor knjige o psihologiji kupovine ‘The Brain Sell’.

Niz stručnjaka – od psihologa do eksperimentalnih fizičara – zaposlen je kako bi kupca naveo da potroši što više.

Glazba vodi skupljim proizvodima

Dok se šećete trgovačkim centrom u kojem svira klasična glazba, osjećate se bezbrižno i opušteno, a jedan od trgovčevih ciljeva je da nikad ne pogledate koliko je sati. Ritam glazbe određuje kojom brzinom ćete se kretati po trgovini pa će neki trgovci odabrati brži ritam, a neki sporiji, ovisno što prodaju. Za skupe proizvode pravilo je imati sporiju glazbu kako bi vas takav ritam naveo da dulje razmišljate o kupovini.

Trgovine koje imaju više katova u prizemlju, gdje su cijene prosječne, imat će brži tempo glazbe kako bi se kupca navelo da ode do smirujućih viših katova, gdje su proizvodi s višim cijenama.

Ugodni materijali nadohvat ruke

Jeste li možda primijetili kako je u trgovinama najbliža odjeća uvijek od materijala koji su ugodni na dodir. Dotaknete li je, povećali ste šansu da ćete je i kupiti za čak 30 posto.

Tamnije boje poistovjećuju se s trošenjem

Crvena je univerzalna boja rasprodaja, no tamnije boje smatraju se bogatijima i upućuju na kvalitetu. Zato će skuplji proizvodi uvijek imati slabije osvjetljenje.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE