Pacijenti na dijalizi svoja prava morat će tražiti na protestima

Pacijenti na dijalizi svoja prava morat će tražiti na protestima

Prošlo je više od tri mjeseca od usvajanja izmjena Zakona o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja FBiH, a on još nije zaživio u praksi. Ako to potraje, mogući su i novi protesti, poručili su iz Udruženja dijaliziranih i transplantiranih bolesnika FBiH.

Bez nade

Iz ovog udruženja objavili su da su se pribojavali problema u provedbi Zakona te da, ako oni potraju, ne preostaje im ništa osim ponovne mobilizacije pacijenata kojima je transplantacija život.

– Pacijenti koji čekaju transplantaciju ponovo su bez nade, bez strpljenja, u teškoj depresiji, razočarani i frustrirani u institucije i medicinske ustanove. Dokle tako?! – navode iz Udruženja na svojoj Facebook stranici.

Kadrić: Zakon mora zaživjeti
Kadrić: Zakon mora zaživjeti

Potpredsjednik Udruženja Muhamed Kadrić ističe da su se četiri godine borili, molili i protestirali za izmjene Zakona koje donose više transplantacija.

Svijetli primjeri

– Zakon je dobar, samo treba zaživjeti. Uglavnom je do bolnica, Ministarstva zdravstva FBiH, ali i do koordinatora u bolnicama koji trebaju prepoznati moždanu smrt kod pacijenta i onda razgovarati s porodicom i tražiti pristanak za vađenje organa. Koordinatori postoje, ali ne rade. Nisu obučeni. Jedini svijetli primjeri su bolnice u Zenici i Tuzli. Upozoravali smo Ministarstvo i prije usvajanja Zakona da moraju organizirati obuku koordinatora – pojasnio je Kadrić.

Insistirati na sastanku 

Kadrić je dodao da su u bolnici u Zenici o svom trošku koordinatori završili obuku 2013. godine.

– Imali su više od 20 prepoznavanja moždane smrti, 11 pristanaka, devet uspješnih transplantacija – dodao je Kadrić i istakao da će insistirati na održavanju sastanka s nadležnima, koji im je i obećan.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE