Palestinci postavili uslove za pristanak na historijski saudijsko-izraelski sporazum
Povećanje novčane pomoći na stotine miliona dolara i veća kontrola nad zemljištem na okupiranoj Zapadnoj obali među palestinskim su zahtjevima kako bi pristali na sporazum između SAD-a, Saudijske Arabije i Izraela, saznaje BBC.
Zvaničnici palestinskih vlasti održali su u srijedu razgovore u Rijadu sa saudijskim kolegama. Također su trebali da vide američke zvaničnike.
Dugo se mislilo da su Amerikanci zagovarali značajan pakt za normalizaciju izraelsko-saudijskih odnosa.
Pakt će biti potpisan i predstavnicima vlade Washingtona i uključivao bi veliki sigurnosni sporazum koji Saudijci žele postići sa SAD-om. Ali izgledi za takve sporazume suočavaju se sa značajnim preprekama.
“Ne očekujemo nikakve skore najave ili pomake u periodu koji je pred nama”, rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.
Međutim, s obzirom na prostor za historijsko preusmjeravanje odnosa na Bliskom istoku, nastavljaju se spekulacije oko okvira za bilo kakav dogovor, a američka diplomatija se ponovo pojačava nakon posjeta zvaničnika u Rijad, Aman i Jeruzalem ovog ljeta.
Američki predsjednik Joe Biden vjerovatno će vidjeti saudijsko-izraelski sporazum kao izvanrednu nagradu za vanjsku politiku koju može predstaviti biračima uoči izbora sljedeće godine, piše BBC.
Saudijska Arabija je lider arapskog i islamskog svijeta. Nikada nije zvanično priznala Izrael od stvaranja države 1948. godine. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu govorio je o toj mogućnosti prošlog mjeseca, tvrdeći da “svjedočimo zaokretu historije”.
Bilo kakav dogovor, međutim, bio bi duboko kontroverzan.
U zamjenu za priznanje Izraela, Saudijska Arabija navodno zahtijeva garancije SAD-a za napredno oružje proizvedeno u Americi i, što je najspornije od svega, civilni nuklearni program, uključujući obogaćivanje uranijuma u zemlji.
Izrael bi sa svoje strane imao koristi od trgovinskih i odbrambenih veza sa zaljevskom supersilom i daljnje historijske integracije koje je oduvijek tražio u regionu.
“Ovo su uglavnom sigurnosni i trgovinski sporazumi. Vidimo da i Saudijska Arabija želi da se uključi u ovo”, rekla je Diana Buttu, bivša pravna savjetnica službenog palestinskog pregovaračkog tima u mirovnim pregovorima sa Izraelcima.
Da bi dogovor uspio, moralo bi se vidjeti da Izrael pravi velike ustupke Palestincima.
Saudijski prijestolonaslednik Mohamed bin Salman, de facto vladar kraljevstva, treba da umiri sopstvenu javnost historijski suprotstavljenu Izraelu i duboko suosjećajnu s Palestincima.
Lista zahtjeva Palestinaca u zamjenu za angažman u procesu koji podržava Amerika iznijeta je tokom sastanka sa pomoćnicom američkog državnog sekretara Barbarom Leaf prošle sedmice u Amanu. Palestinski zvaničnik rekao je za BBC da zahtjevi uključuju:
- Prijenos dijelova Zapadne obale koji su trenutno pod potpunom kontrolom Izraela (poznatog kao Zona C prema mirovnim sporazumima u Oslu iz 1990-ih) na upravljanje Palestinskim vlastima;
- “Potpuni prekid” rasta izraelskih naselja na Zapadnoj obali;
- Nastavak saudijske finansijske podrške palestinskoj vladi, koja je smanjena od 2016. godine i potpuno je obustavljena prije tri godine, u iznosu od oko 200 miliona dolara godišnje;
- Ponovno otvaranje američkog konzulata u okupiranom istočnom Jerusalemu, diplomatske misije za Palestince, koju je zatvorio predsjednik Donald Trump;
- Nastavak pregovora između Izraela i Palestinaca uz posredovanje SAD-a odakle su stali pod tadašnjim državnim sekretarom Johnom Kerryjem 2014. godine.
Klix
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE