Pandemija koronavirusa sve više ostavlja posljedice na mentalno zdravlje građana

Pandemija koronavirusa sve više ostavlja posljedice na mentalno zdravlje građana

Pandemija koronavirusa sa kojom se čitav svijet bori skoro dvije godine stvorila je veliki pritisak na zdravstveni sustav koji je u nekim zemljama i pred kolapsom.

Osim toga pojavili su se veliki socijalni problemi koji znatno utječu na psihološko stanje ljudi.

O poteškoćama mentalnog stanja koje izaziva pandemija nedovoljno se govori, a štete ćemo u ovom slučaju tek zbrajati, smatraju stručnjaci.

Strah i nesigurnost najjače su emocije koje se mogu javiti u pandemijskim okolnostima. Pretjeran strah dovodi do anskioznosti, ali ide i sve dublje u psihozu, ističu stručnjaci.

U Centru za mentalno zdravlje Doma zdravlja Mostar bilo je nekoliko slučajeva u kojima je strah od kovida 19 napravio ogromne štete.

U mostarskom centru za psihološku podršku Sensus bilježe čak 50% više slučajeva osoba koje traže razgovor sa terapeutom zbog nemogućnosti da se nose s emocijama. Onlajn nastava doprinjela je pogoršanju situacije kod mladih ljudi, smatraju naši sagovornici.

Dozirati informacije o pandemiji, racionalizirati strah od bolesti i potražiti stručnu pomoć ako je potrebno samo su neki od savjeta za očuvanje mentalnog zdravlja u pandemiji. Pravu sliku o narušenom mentalnom zdravlju stanovništva, smatraju naši sagovornici, dobit ćemo tek kada pandemija završi.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE