Pčele za kilogram meda moraju 100 hiljada puta sletjeti na cvijet

Pčele za kilogram meda moraju 100 hiljada puta sletjeti na cvijet

Med se od davnina koristi kao lijek, a do danas je zadržao reputaciju najpopularnijeg prirodnog lijeka. Vjerovatno mnogi ne znaju da da pčelice kako bi proizvele kilogram meda moraju sletjeti na cvijet 100 hiljada puta. Postoji više vrsta meda. Cvjetni med potječe od cvjetnog nektara, dok šumski med nastaje od slatkih tvari koje pčele zajedno s nektarom pokupe na drveću.

Iako se u početku koristio kao šećer, med danas ima reputaciju učinkovitog ljekovitog sredstva. Pomaže kod bržeg zacjeljivanja rana, bolesti crijeva i želuca, povišene tjelesne temperature, a može se koristiti i kao sredstvo za čišćenje. U narodnoj medicini, med je i danas osnova prirodnog liječenja.

Zbog lake probavljivosti, med tijelu brzo vraća izgubljenu energiju, te pojačava djelovanje ljekovitih tvari iz drugog bilja. Med ubrzava djelotvornost brojnih sintetskih lijekova, zbog čega ga preporučuje i službena medicina.

Bagremov med jača živce i pomaže kod nemira i nesanice.Kestenov med dobar je za bolesti želuca i crijeva, te bolesti prostate. Med od lipe liječi oboljenja mokraćnog mjehura i bubrega, te dišnih organa, ali se ne preporučuje osobama koje boluju od bolesti krvnih žila! Med od kadulje pomaže kod kašlja, prehlade i bolesti dišnih organa. Livadski med ima široko djelovanje i preporučuje se u svakodnevnoj prehrani djece i starijih osoba.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE