Pitali smo Agenciju za bankarstvo zašto banke u BiH stambeno ne kreditiraju dijasporu

Pitali smo Agenciju za bankarstvo zašto banke u BiH stambeno ne kreditiraju dijasporu

Nemogućnost adekvatnog stambenog kreditiranja dijaspore izražen je problem, ali i mogućnost razvoja bh. ekonomije ukoliko bi se otklonile trenutne prepreke. Zašto je situacija takva odgovor smo potražili kod regulatora – Agencije za bankarstvo FBiH.

Banka upravlja kreditnim rizikom na nivou pojedinačnih izloženosti i na nivou cijelog portfolija banke, odnosno banka uspostavlja i provodi adekvatan i efikasan sistem stalnog praćenja pojedinačnih izloženosti koje nose kreditni rizik i cijelog portfolija, kaže za Klix.ba direktor Agencije za bankarstvo FBiH Jasmin Mahmuzić, referirajući se na tekst koji je jučer objavio portal Klix.ba.


“Banka je prije odobravanja kredita dužna na sveobuhvatan i adekvatan način procijeniti kreditnu sposobnost klijenta, a uzimajući u obzir interno propisane kriterije te zahtjeve važeće regulative o upravljanju kreditnim rizikom. Banka je dužna uspostaviti pouzdan proces za procjenu mogućnosti dužnika da ispuni svoje obaveze prema ugovorenim uslovima i provjeravati taj proces u redovnim intervalima. Prilikom analize naplativosti kredita, banka je dužna prvo uzeti u obzir kreditnu sposobnost dužnika, a primlјeni kolateral za tu izloženost smatrati isklјučivo sekundarnim izvorom naplate”, kaže on.

Procjena kreditne sposobnosti podrazumijeva utvrđivanje boniteta klijenta, dodaje, mogućnosti dobivanja kredita i procjenu mogućnosti urednog vraćanja kredita.

“U svrhu procjene kreditne sposobnosti koriste se podaci o: redovnim primanjima, statusu zaposlenja, poslodavcu kod kojeg je klijent zaposlen (provjera boniteta poslodavca), broju članova porodice koje klijent izdržava, urednosti izmirivanja postojećih kreditnih obaveza i dr. U slučajevima kada klijent nije stalno nastanjen u Bosni Hercegovini i nema zaposlenje u Bosni Hercegovini, za banke to predstavlja ograničenje za adekvatnu procjenu kreditne sposobnosti takvog klijenta. Na navedeno utječe i činjenica da nismo dio EU, čime je našim bankama ograničen pristup podacima u svrhu provjere kreditne sposobnosti, ali i prinudne naplate koja bi bila moguća samo iz zaloga na nekretnini”, izjavio je Mahmuzić.

On kaže i kako bi iz trenutne perspektive bilo teško uspostaviti standardizirane kreditne procese koji bi uvažili interese dijaspore i lokalnih banaka. Prepreke se prije svega odnose na pitanja dokumentovanosti kreditnih procesa i uvide u različite registre koji su specifični za svaki pravni sistem.

“Procesi moraju biti simetrični, što uključuje i evidentiranje obaveza u registrima države gdje naši građani borave. Ideju svakako ne treba odbaciti. Ipak, čini se realnim da će mogućnosti biti veće nakon što se ubrzaju procesi pridruživanja EU čime će se riješiti pitanja primjene EU direktiva”, zaključio je za Klix.ba Mahmuzić.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE