Planirate ovog ljeta putovanje? Evo gdje imate pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu

Planirate ovog ljeta putovanje? Evo gdje imate pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu

Građani naše zemlje koji imaju ovjerenu zdravstvenu knjižicu mogu ostvari besplatnu zdravstvenu zaštitu u čak 13 evropskih zemalja.

Dakle, da biste ostvarili pravo na liječenje u inostranstvu potrebno je prije puta nabaviti dvojezični obrazac, ali ukoliko putujete u zemlju s kojom BiH ima zaključen Međunarodni sporazum o socijalnom osiguranju.

Šta sve potvrda sadrži? 

Naime, kako je pojašnjavaju iz Zavoda zdravstvenog osiguranja KS zdravstvenu zaštitu u inostranstvu osigurana lica mogu koristiti na teret kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja samo ukoliko im je prije odlaska u inostranstvo izdat odgovarajući dvojezični obrazac, odnosno potvrda na korištenje zdravstvene zaštite u inostranstvu. 

Sada je vrijeme godišnjih odmora i veliki broj naših građana se odlučuje za putovanje na određene destinacije, stoga se potrebno na vrijeme informirati i pregledati kod ljekara koji će utvrditi zdravstveno stanje. Kako bi provjerili šta ovo tačno podrazumijeva taj pregled te koliko se vremena čeka na potvrdu kontaktirali smo Zavod zdravstvenog osiguranja KS. Oni su nam pojasnilli kako se potvrda o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inostranstvu izdaje te šta sve sadrži. 

“Potvrda o pravu korištenja zdravstvene zaštite u inostranstvu, odnosno dvojezični obrazac, izdaje se nakon dobijanja ocjene zdravstvenog stanja osiguranog lica kojom se potvrđuje da osiguranik ne boluje od akutnih oboljenja ili da ne boluje od hroničnog oboljenja koje zahtijeva duže liječenje i stalan nadzor doktora medicine”, naveli su odgovoru za naš portal.

Između ostalog, kazali su da osigurano lice, u jednoj od ispostava Zavoda zdravstvenog osiguranja mora lično da podnese zahtjev za dvojezični obrazac. 

U ovim zemljama potvrdu možete koristiti

Također, iz Zavoda za naš portal su pojasnili da je zahtjev potrebno priložiti Potvrdu o ocjeni zdravstvenog stanja, koju izdaje izabrani doktor medicine primarne zdravstvene zaštite u zdravstvenoj ustanovi.

“Ocjenu zdravstvenog stanja osiguranog lica izabrani doktor medicine daje na osnovu neposrednog ljekarskog pregleda, izvršenog uvida u zdravstveni karton i potrebne laboratorijske, RTG snimke i druge medicinske nalaze iz kojih se može pouzdano utvrditi zdravstveno stanje osiguranog lica. Zahtjeve je u pravilu potrebno podnijeti 10-15 dana prije planiranog odlaska u inostranstvo”, kazali su iz Zavoda.

Ukoliko se odlučite za izdavanje potvrde, morate da znate da su ovo zemlje u kojima je moguće ih koristiti: Hrvatska, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Austrija, Njemačka, Holandija, Luksemburg, Italija, Slovenija, Mađarska, Turska, Belgija.

“Nakon što stručna služba razmotri podneseni Zahtjev i utvrdi pravo na izdavanje Potvrde o pravu na korištenje zdravstvene zaštite u inostranstvu u skladu sa navedenim pravilnikom, osigurano lice istu preuzima u ispostavi Zavoda u kojoj je predao Zahtjev i nosi na putovanje”, pojasnili su Raport iz Zavoda zdravstvenog osiguranja BiH.

Potvrda se izdaje na period ne duži od 30 dana, najkasnije u roku od pet dana.

Raport

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE