Po lijekove u supermarket?

Po lijekove u supermarket?

U hrvatskom lancu marketa “Konzum” najavili su da bi se uskoro mogli upustiti i u proizvodnju, uvoz, izvoz i prodaju farmaceutskih proizvoda, što bi značilo da bi se i na policama trgovačkih lanaca mogli naći lijekovi koje smo do sada kupovali samo u apotekama.

“Konzum” će potrošačima za početak ponuditi lijekove koji se mogu kupiti bez recepta, a kasnije i neke druge za koje je on potreban. Ovakva odluka, smatraju stručnjaci, pokazuje koliko je prodaja lijekova postala unosan biznis i da zbog toga i najveći trgovci u BiH i okruženju žele u svoju ponudu da uvrste i ovaj asortiman, piše Press RS

Mnogi upozoravaju, da bi prodaja lijekova u marketima značila i jednu vrstu pretvaranja lijeka u proizvod kojim se manipuliše, pa bi ga trgovci mogli nametati kupcima poput praška za veš, čokoladice ili televizora, što bi značilo porast prodaje lijekova, ali ne zbog potrebe, već zbog marketinških trikova koji su zastupljeni u svim marketima.

Nakon što je Hrvatska ušla u EU i tržište farmaceutskih proizvoda je postalo slobodnije. Ipak, u BiH zakon zabranjuje takvu prodaju. Naravno, izvan apoteka je dopušteno prodavati proizvode poput ljekovitih kozmetičkih preparata ili fleksibilnijih lijekova, ali da bi bilo koji market u svoju redovnu prodaju ubacio neki lijek morao bi se mijenjati i Zakon o lijekovima i medicinskim sredstvima. Ukoliko marketi u BiH stave u promet lijekove, sigurno je da će Agencije za lijekove i medicinska sredstva reagovati i sve blagovremeno ispitati, tako da građani ne treba da brinu”, rekla je  za Press Nataša Grubiša, direktorica Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.

Predsjednica Komore magistara farmacije FBiH Zahida Binkaj smatra da se ne smije dopustiti ovakav vid distribucije lijekova, jer bi to moglo da ostavi za sobom razne posljedice, prije svega, zbog mogućnosti kontraefekata koje pojedini lijekovi mogu da izazovu ukoliko se uzimaju bez preporuke farmaceuta ili ljekara.

Ovakav način prodaje može biti veoma opasan, jer bi se uz žvake i bombone na kasama u marketima mogle naći i pilule, koje će biti dostupne svakome i bez preporuke i nadzora stručnih lica. Ipak, apoteke postoje sa svrhom i ne vidim razlog zbog kojeg bi se upuštali u takav eksperiment, da građani sami uzimaju sa polica lijekove za koje smatraju da su im potrebni. Znamo koliko neki lijek može da nanese štete ljudima ukoliko nije odgovarajući, bez obzira na to koliko se on smatrao bezazlenim. Sa druge strane, nisu bez razloga magistri farmacije zaposleni u apotekama i zato ne bi trebalo prebacivati prodaju u markete. Što se tiče zakonskog okvira, on je u BiH jasan i zasad on ne dopušta nešto ovakvo, kako na državnom tako i na entitetskim nivoima, rekla je Binkajeva.

Komercijalni menadžer “Moje apoteke” Nataša Stanojević navodi da je zakonska regulativa osnova po kojem se jasno definiše promet lijekova i preparata i da postoje jasna pravila šta se kupuje isključivo u apoteci

Ukoliko je neki preparat registrovan kao lijek, njegov promet mora biti pod nadzorom farmaceuta i po preporuci ljekara. Sasvim je jasno da je za bezbjednu i kvalitetnu upotrebu lijeka potreban stručan nadzor, sa kompletnom informacijom o pravilnoj upotrebi, kontraidikacijama, interakcijama, te zbog toga prodaja van apoteke nije preporučljiva”, zaključila je Stanojevićeva.

 

 

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE