Početak kraja

Početak kraja

Dok se u BiH iz dana u dan broj novozaraženih koronavirusom kreće blizu 3.000, a ponekad i više, dotle postotak vakcinisanih stoji u mjestu.

I sve je izglednije da se događa upravo ono što je jedan od vodećih svjetskih naučnika, molekularni biolog Ivan Đikić kazao u novogodišnjem intervjuu za naš list o tome da će prva dva do tri mjeseca zbog omikron varijante biti dosta opterećujuća za zemlje koje imaju 50 posto i, jasno, kudikamo manje od toga, poput BiH, vakcinisanih građana.

Osim bolnica, odnosno zdravstvenog sistema, uvaženi naučnik je upozorio na to da će se opterećenje ogledati u normalnom funkcioniranju uopće.

Omikron soj je, definitivno, „pokazao zube“ u BiH. Zbog brzine kojom se širi van pogona su brojne škole, ustanove, a veliki broj firmi jedva kuburi s pola svoje radne snage. Uprkos relativno blagim simptomima, i omikron, pokazalo se, zna izazvati komplikacije, i to kod nevakcinisanih, pa su nam bolnice, uz i dalje prisutnu delta varijantu, krcate, a, nažalost, broj smrtnih ishoda užasavajući.

Zdravstveno osoblje se jedva drži na nogama i zapravo svjedočimo da nema predaha u borbi s pandemijom koronavirusa.

Đikić, kao i ini stručnjaci, upozorava na to da pandemija neće prestati sve dotle dok se ne stekne famozni kolektivni imunitet na virus, bilo preboljenjem ili vakcinacijom.

Govore nam i to da je ovo početak kraja pandemije, jer je virus doživio snažne mutacije. Svidjelo se to nekome ili ne, unose tračak nade da je koronavirus na izdisaju. Nada je svima potrebna, ali i oprez. To smo valjda naučili u prethodne dvije godine. Jer, dok smo kukali kako vakcina nema, sad su tu i s dobrim rokom trajanja.

Nadajmo se da će omikron biti posljednje slovo grčkog alfabeta koje će biti u upotrebi za koronavirus.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE