Pojavio se novi soj koronavirusa

Pojavio se novi soj koronavirusa

Delta soj, koji je potekao iz Indije, trenutno je nadominantnija vrsta koronavirusa u svijetu. Ovog ljeta pojavio se novi soj, za koji se vjeruje da je još zarazniji – lambda soj. 

Ovog ljeta pojavio se još jedan soj koronavirusa za koji se pretpostavlja da se najbrže širi, a riječ je o lambda soju. 

Lambda soj, poznat i kao C.37 ili varijanta sa Anda, prvi put se pojavio u augustu 2020. u Peruu. Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je nedavno svrstala taj soj u kategoriju “pod posmatranjem”. Razlog je taj što ova varijanta dovodi do učestalog zaražavanja i pojavljuje se u sve većem broju zemalja. Ovaj soj u Peruu, poslije godinu dana od pojavljivanja, dominira sa 82 posto. 

Prema pisanju nekih inostranih medija, ovaj soj pojavio se u 29 zemalja, od kojih je sedam na kontinentu Južne Amerike. 

Simptomi slični kao kod obične korone

Lambda soj otkrio je peruanski mikrobiolog Pablo Cukajama sa svojim timom.

Stručnjaci strahuju da bi ovaj soj mogao da postane problem za cijeli svijet. Na Univerzitetu u Santjagu uradili su studiji kojim su ispitivali njegovu otpornost na zaštitu koju pružaju antitijela. Rezultat je pokazao da je lambda zaraznija i sposobnija da zaobiđe antitela.

Kod lambda soja postoji specifičnost proteina u šiljku virusa, kojim se on kači na ljudsku ćeliju i zaražava je. Zbog toga se, prema riječima Pablo Cukajame, ovaj soj brže širi od ostalih mutacija.

Simptomi kod lambda soja korone slični su ostalim sojevima. To su temperatura, glavobolja, bol u grlu. Kod nekih se kao simptomi pominju i gubitak čula mirisa i ukusa.

Vakcina je jedini spas

Gama i delta varijanta pripadaju, kao i prethodne varijante alfa i beta, u “zabrinjavajuće sojeve” (VOC, Variants of Concern). Dokazano je da su zaraznije, teže se suzbijaju i dovode do teških oboljenja. Istu oznaku nosi i lambda.

Hairo Mendez-Riko kaže da je vakcina djelotvorno sredstvo protiv mutiranih sojeva.

Sve odobrene vakcine generalno su efikasne protiv svih varijanti korone koji su u opticaju širom svijeta. Nema razloga da pretpostavimo da to nije tako kod soja lambda –  kaže Mendez-Riko, a prenosi Deutsche Welle.

Mnogi naučnici tvrde da će pandemija biti okončana tek kada 80 posto svjetskog stanovništva bude vakcinisano. Do tada će se pojavljivati nove varijante virusa.

– Mada postoji ta mogućnost, trenutno ništa ne ukazuje na to da su varijante opasnije ili da dovode do povećane smrtnosti. Vjerovatno će koronavirus u svom evolucionom procesu doduše postati zarazniji, ali ne i štetniji za domaćina –  kaže Hairo Mendez-Riko.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE