Policija dobija dodatna ovlaštenja: Veća upotreba sile uz sprej za savladavanje

Policija dobija dodatna ovlaštenja: Veća upotreba sile uz sprej za savladavanje

Policijski službenici u Tuzlanskom kantonu dobijaju dodatna ovlaštenja, a na osnovu izmjena zakona koje će izvjesno biti usvojene u kantonalnoj skupštini. Između ostalog, moći će upotrebljavati sprej sa nadražujućom materijom za savladavanje, kao i drugačiji oblik upotrebe sile u akcijama.

Naime, Vlada Tuzlanskog kantona utvrdila je prijedlog izmjena i dopuna kantonalnog Zakona o policijskim službenicima. Prijedlog izmjena i dopuna je rezultat i javne rasprave koja je trajala 60 dana, a u koju su se uključile sve relevantne institucije i grupacije.

Kako je navedeno iz Vlade TK, između ostalog, izmjenama se zakon usklađuje sa novodonesenom Uredbom o jedinstvenoj policijskoj uniformi policijskih snaga u Federaciji BiH, kao i sa odredbama Zakona o zaštiti ličnih podataka, gdje je definisana obrada posebne kategorije ličnih podataka.

“Osim postojećih sredstava sile, kao dodatno sredstvo uvršteni su sprej sa nadražujućom materijom i sredstva za nasilno otvaranje i ulazak u prostorije, čime se policijskim službenicima omogućava da primjenom policijskih ovlaštenja u zakonskim okvirima upotrijebe i ovu vrstu sile, ukoliko se procijeni da se sa istom može ostvariti zakoniti cilj”, pojašnjeno je iz Vlade TK.

Neadekvatan termin “ozbiljno bolesne” u kontekstu nemogućnosti upotrebe fizičke sile i palice prema takvoj kategoriji osoba, zamijenjen je terminom “očigledno bolesne”, iz razloga što prilikom upotrebe fizičke sile i palice, policijski službenici nisu u mogućnosti da procijene koje su to ozbiljno bolesne osobe, ukoliko takvo stanje nije očigledno.

“Izmjenama i dopunama zakona utvrđena je obaveza ministra da na prijedlog direktora Uprave policije donese podzakonski propis kojim će se detaljnije precizirati nespojivost aktivnosti i funkcija policijskih službenika sa policijskim dužnostima, a što je neophodno zbog zahtjeva policijskih službenika za bavljenje dodatnim djelatnostima”, navedeno je.

Zakonom se postupak prijema policijskih službenika usklađuje sa Bolonjskim sistemom studirana, odnosno kao uslov za prijem u čin mlađeg inspektora propisuju se 180 ili 240 ECTS studijskih bodova Bolonjskog sistema studiranja, a šesti stepen školske spreme kao uslov za prijem u policijski organ se ukida.

Također, preciznije se definišu i ostale procedure u postupku prijema policijskih službenika i dodatno ovaj proces čini, kako to kažu iz vlade, bržim, jednostavnijim i transparentnijim.

Klix.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE