Političko zatišje i čekanje kraja augusta: Pomjerene crvene linije

Političko zatišje i čekanje kraja augusta: Pomjerene crvene linije

Vrelo ljeto je u svom zatišju i u meteorološkom i u političkom smislu. Usijane političke glave ohladio je posljednji sastanak koalicije na državnom nivou. Dok se čeka kraj augusta i protočnost “evropskih zakona” u Parlamentarnoj skupštini, Milorad Dodik se, čini se, umorio od vrućine pa pomijera neke ranije zacrtane crvene linije i sada čeka.

U rođendanskom izdanju najstarijeg dnevnog lista u Bosni i Hercegovini posljednjih godina gotovo tradicionalni intervju s predsjednikom Republike Srpske i u njemu, od predsjednika, nagovještaj strpljenja, ali i rokova. Oni predviđaju, uz usvajanje seta evropskih zakona, koje je najavljeno za kraj avgusta, i prijedlog zakona o rješenju pitanja stranih sudija u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine.

“Ovo je samo prva faza. Radna grupa ima rok do kraja avgusta ili u septembru da predoči rješenje koje će riješiti pitanje stranih sudija. To više nije test za nas, već za neke druge. Realno gledano, to nije bilo moguće uraditi ranije”, rekao je Dodik.

Ali prije rješenja pitanja stranih sudija očekuje se kooperativnost predstavnika iz Republike Srpske prilikom odlučivanja o zakonima o ombudsmanu za ljudska prava Bosne i Hercegovine, Visokom sudskom i tužilačkom savjetu i slobodi pristupa informacijama. Lideru Naroda i pravde to je važno zbog obraza u Briselu.

“Moći ćemo otići u Brisel svijetla obraza i reći Evropo sad je na vas red. Mi smo isporučili značajan dio iz tih 14 prioriteta”, rekao je ranije Elmedin Konaković, lider NiP-a.

A to ljuti opoziciju, posebno SDS koji je opet izigran, kao i, prema njihovim tvrdnjama – Narodna skupština Republike Srpske koja je uz Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda usvojila i zaključke koji se odnose na 14 prioriteta Evropske unije.

“Gdje se fino kaže u prvoj tačci, Narodna skupština Republike Srpske zahtijeva da se u okviru 14 prioriteta ispostavljenih od strane Evropske unije prioritetno i hitno treba rješavati pitanje reforme Ustavnog suda BiH odnosno odlaska stranih sudija i da se u okviru te reforme usvoji Zakon o Ustavnom sudu BiH”, objasnio je Ognjen Bodiroga poslanik SDS u NSRS.

I zato traže posebnu sjednicu Narodne skupštine na kojoj žele da se prethodno izjasne o evropskim zakonima. Kompleksnom političkom pitanju, stiče se utisak, pristupa se ad hoc. Bivši sudija u Ustavnom sudu Bosne i Hercegovine Krstan Simić kaže kako je moguće, bez povrede Ustava donijeti zakon o promjeni načina izbora stranih sudija.

N1

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE