Poljoprivrednici krenuli na protest u Sarajevo, pa zaustavljeni na prilazima gradu

Poljoprivrednici krenuli na protest u Sarajevo, pa zaustavljeni na prilazima gradu

Pinjo je rekao da su današnji protesti uredno i na vrijeme najavljeni, te da je jedna grupa poljoprivrednika sa mehanizacijom koja je išla iz Hadžića zaustavljena na Stupu (sa 25 traktora i ostalih poljoprivrednih mašina), a druga koja je krenula iz Ilijaša (sa više od 50 traktora) zaustavljena je kod Semizovca

Generalni sekretar Udruženja peradara Federacije Bosne i Hercegovine Mesud Pinjo izjavio je danas da su predstavnici poljoprivrednih proizvođača iz Kantona Sarajevo namjeravali održati mirni protest ispred sjedišta Vlade Kantona Sarajevo, ali da su zaustavljeni na prilazima gradu, javlja BHRT.

Mirni protest danas je najavilo Udruženje poljoprivrednih proizvođača FBiH zbog višemjesečnog kašnjenja isplate kanatonalnih poticaja poljoprivrednicima.

“Danas smo ovdje da damo punu podršku svim poljoprivrednim proizvođačima na području Kantona Sarajevo. Peradarstvo i proizvodnja mlijeka su među najuređenijim granama primarne poljoprivrede, a ono što se danas dešava je bruka i sramota”, izjavio je Pinjo ispred zgrade Vlade KS.

Pinjo je rekao da su današnji protesti uredno i na vrijeme najavljeni, te da je jedna grupa poljoprivrednika sa mehanizacijom koja je išla iz Hadžića zaustavljena na Stupu (sa 25 traktora i ostalih poljoprivrednih mašina), a druga koja je krenula iz Ilijaša (sa više od 50 traktora) zaustavljena je kod Semizovca.

“Ljudi su mirno krenuli da kažu – dosta je. Mi proizvodimo hranu, plaćamo poreze, a zauzvrat dobijamo ignorisanje i kašnjenja u isplatama podsticaja”, dodao je Pinjo, uz oštre kritike nadležnom kantonalnim ministarstvu.

Poljoprivrednici su ispoštovali zakonske procedure, obustavili mirne proteste i okupili se u Ilijašu. Kažu da su dozvolu za okupljanje tražili od nadležnih još prošle sedmice, a danas su dobili odgovor. Zato poručuju od protesta ne odustaju.

“Mi ćemo već od sutra krenuti u pravnu proceduru, ponovno zakazivanje protesta, šta god budu tražili i ptičijeg mlijeka, naći ćemo pticu, i obezbijediti da dostavimo dokumentaciju”, kaže Admir Kahriman, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača FBiH.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FIS

NAJNOVIJE

FIS