Popularni Huffington Post o bh. lutalicama: Očistite korupciju, ne ubijajte pse

Popularni Huffington Post o bh. lutalicama: Očistite korupciju, ne ubijajte pse

psi-kalinovik-2

Vijest o velikom pokolju pasa obišla je svijet, a o njoj piše i poznati američki list Huffington Post.

Huffington ističe kako se problem pasa lutalica u Bosni i Hercegovini povećao nakon rata i opsade Sarajeva, u kojoj je većina vlasnika morala da se odrekne svojih kućnih ljubimaca, puštajući ih na ulicu. Oni najjači su preživjeli i izdržali ovaj način života, prenosi Radiosarajevo.ba

Danas u Sarajevu ima preko 12.000 napuštenih pasa, a broj u čitavoj zemlji je nepoznat.

psi-azilU svom pojašnjenu situacije, Occupy for Animals piše kako je 2009. godine Bosna i Hercegovina donijela zakon o zaštiti i dobrobiti životinja koji nalaže da se one ne smiju hvatati i ubijati, već moraju biti smještavane u azile. Nažalost, zakon nikad nije implementiran do kraja, što je dovelo do smrti brojnih životinja sa ulica, ali i uličnih incidenata i napada agresivnih pasa.

Psi lutalice u Sarajevu i širom Bosne i Hercegovine postaju veliki problem i ozbiljna prijetnja, budući da ih je svakim danom sve više. Centar za hitnu pomoć u glavnom gradu BiH primio je čak 1.735 prijava napada agresivnih pasa na ljude, kako javlja Dnevni Avaz, citirajući direktoricu Hitne pomoći, Senu Softić Taljanović. Doktori kažu da se dnevno u prosjeku desi oko tri do četiri napada. List kritikuje vlast koja nije u stanju da riješi ovaj problem, te kaže kako je 745 osoba prijavilo napade pasa u 2012. godini, što je 30 posto nego prethodne godine.

Sandra Jensen u svojoj je peticiji protiv ubijanja pasa lutalica u BiH, napisala:

”Zlostavljanje životinja u Bosni i Hercegovini, kao i veliki broj pasa lutalica postali su problemi epidemioloških razmjera. Ovdje nema programa za humanu brigu o životinjama, a korupcija je učinila svoje da su većina azila i skloništa mjesta u kojima se psi izgladnjuju, te bivaju eutanizirani. Generalno, na napuštene pse i mačke se u Bosni i Hercegovini gleda kao na štetočine koje treba istrijebiti.”

Huffington također piše kako su skloništa za pse i mjesta za pranje novca iz državnog budžeta, te kako ova kompleksna situacija zahtijeva konstruktivan i temeljit pristup. Očito, prijedlog bh. parlamentaraca kad je u pitanju zakon o zaštiti životinja nije ni jedno ni drugo, jer ne ide u korist životinja. Možda bi radije trebalo očistiti državu od korupcije umjesto što se koriste kratkoročne metode i instant rješenja kako bi se ‘smirili mediji’, piše ovaj list.

(Radiosarajevo.ba)

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE