Poslodavci u FBiH sve češće traže provjere opravdanosti bolovanja zaposlenika

Poslodavci u FBiH sve češće traže provjere opravdanosti bolovanja zaposlenika

Rezultati kontrola pokazuju kako lažna bolovanja uglavnom traju kraće i obično se otvaraju zbog prehlade, povišene tjelesne temperature, glavobolje, probavnih tegoba i slično.

Zbog sumnji na zloupotrebu, sve veći broj poslodavaca u Federaciji BiH nadležnim se službama obraća radi provjere zaposlenika koji su na bolovanju. Naime, podaci Udruženja poslodavaca Federacije Bosne i Hercegovine pokazuju kako je u Federaciji gotovo 13 posto radnika svaki dan na bolovanju, dok je prosječan broj u državama Europske unije 3,5 posto.

Kantoni i provjere

Rezultati kontrola pokazuju kako lažna bolovanja uglavnom traju kraće i obično se otvaraju zbog prehlade, povišene tjelesne temperature, glavobolje, probavnih tegoba i slično. Kako su naveli iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Hercegovačko-neretvanskog kantona, tokom prošle godine njihovi djelatnici su proveli 92 terenske kontrole opravdanosti bolovanja (kontrola zdravstvenog kartona), kao i 3.827 zahtjeva za refundiranje privremene spriječenosti za rad koji idu na teret sredstava Zavoda. Naglasili su kako bolovanja koja traju kraće, odnosno do 42 dana, Zavod kontrolira po zahtjevu poslodavca. Što u praksi znači da svaki poslodavac može zatražiti kontrolu bolovanja za svog djelatnika te na temelju tog zahtjeva kontrolori Zavoda zdravstvenog osiguranja vrše kontrole opravdanosti bolovanja.

Za bolovanja koja traju duže od dva dana zadužena su komiteti domova zdravlja u kojima tri ljekara specijalista utvrđuju potrebu za nastavak bolovanja.

Poslodavci s područja Sarajevskog kantona skloniji su u posljednje vrijeme tražiti provjeru svojih djelatnika, što su potvrdili iz Zavoda, navodeći kako imaju povećan broj zahtjeva. Kako su naveli iz Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo, tokom prvog tromjesečja ove godine njihovi kontrolori obavili su više od 1.400 kontrola. Od navedenog broja, 110 ih se odnosi na ciljane kontrole bolovanja po zahtjevu poslodavca. Prilikom obavljenih nadzora djelatnici Zavoda zdravstvenog osiguranja KS, od ukupno obavljenih kontrola bolovanja po zahtjevu poslodavca, u 4,3 posto slučajeva utvrdili su da nisu vođena u skladu s pravilnikom o postupku i kriterijima za utvrđivanje privremene spriječenosti za rad zbog bolesti, povrede ili drugih okolnosti. S istim problemom susreću se i zavodi drugih kantona, gdje određen broj poslodavaca ima potrebu provjeriti djelatnike koji koriste bolovanje.

Podaci iz susjednih zemalja

Provjere su u cilju i nadležnim službama jer se svaki mjesec izdvajaju milioni konvertibilnih maraka za refundiranje privremene spriječenosti za rad (bolovanja) koja idu na teret sredstava Zavoda. U cilju sprječavanja uzimanja lažnih bolovanja u proceduru je upućen i nacrt izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju kojim se broj dana bolovanja skraćuje s 42 na 15 o trošku poslodavca.

Podsjetimo, lažna bolovanja su predmet učestalijih kontrola u Republici Hrvatskoj. U prva tri mjeseca ove godine kontrolori Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje proveli su 2.321 kontrolu bolovanja u ljekarskim ordinacijama, pregledali su 8.459 osiguranika i utvrdili da njih 31 posto nema razloga za bolovanje. Gotovo svaki treći, ili njih 2.589, bio je na lažnom bolovanju umjesto na radnom mjestu. Tom broju treba dodati 1.073 pregleda osiguranika koje su pregledali posebni komiteti te utvrdili da njih 376 nije imalo medicinske razloge za bolovanje, odnosno čak 35 posto. To govori da je ukupno 2.965 radnika bilo na bolovanju bez razloga, navode hrvatski mediji. Također, podnesena su 1.793 zahtjeva poslodavaca za kontrolu svojih zaposlenika, Zavod je proveo 1.403 kontrole i pregledao 1.066 pacijenata. Utvrđeno je da je njih 260, ili 24 posto, koristilo bolovanja bez medicinskih razloga.

Kad se ti podaci o kontrolama bolovanja usporede s pretpandemijskom 2019. godinom, onda je ove godine broj kontrola bolovanja povećan za 180 posto, odnosno pregledano je 6.129 pacijenta više, a nepostojanje medicinskih razloga za izostanak s posla utvrđeno je kod 1.801 osiguranika više ili za čak 155 posto kontroliranih, piše Večernji list.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE