Postavili kilometre pogrešnog asfalta!

Postavili kilometre pogrešnog asfalta!

Na dionici Jošanica – Podlugovi autoputa na koridoru 5C, koja je u promet puštena prije 12 godina, postavljen je pogrešan asfalt ispod svih međunarodnih standarda, potvrdio nam je Muhamed Gačanović, građevinski inžinjer kompanije “Sarajevoputevi”.

Zbog toga će iz budžeta biti potrošeni milioni KM za sanaciju koridora i ispravku greške.

Loša gradnja

Gačanović nam je pojasnio da su tadašnji izvođači radova, ljubljanski SCT i “Jata“ iz Srebrenika, odmah trebali postaviti takozvani habajući sloj, kvalitetniji asfalt od eruptivnih stijena.

– Završni sloj morao je biti tvrđi i dugotrajniji. Ta prva dionica urađena je po projektu s krečnjačkim agregatom i njegova funkcija je do deset godina. Sada se to mora mijenjati zato što su primjetna zaobljenja na asfaltu, koji je postao i klizav – kaže Gačanović.

Stručnjaci upozoravaju da, ako se gradnja koridora 5C nastavi principom “tri kilometra godišnje”, završetak radova može se očekivati do 2050. godine.

Nadležni su se, kaže, pravdali da u BiH nije bilo moguće nabaviti takav asfalt, odnosno da nije bila usavršena tehnologija primjene, kojom se proizvodi asfalt s eruptivnim granulacijama.

Sanacija dva kilometra dionice Podlugovi – Jošanica s pogrešnim asfaltom, koja je u toku, građane će, saznajemo, koštati milion KM.

– Kada nešto ne sagradiš kvalitetno, platiš skuplje kroz održavanje. Katastrofalno je što u FBiH svaki novi saziv Vlade smišlja nove načine pljačke, pravdajući to gradnjom mizernog broja kilometara. Problem je što se ne pita struka nego politika! Mnogo veće cifre od raznih malverzacija odlaze u stranačke fondove, a građani se voze makadamom – tvrdi naš izvor dobro upućen u dešavanja u vezi s gradnjom autoputa.

Upitan kvalitet

Osim toga, ispostavilo se da je gradnja koridora 5C od samog početka pretvorena u perfidnu pljačku građana, što pokazuje i nestručna gradnja još prije 12 godina. Građani FBiH, također, plaćaju najskuplji kilometar autoputa u Evropi, čiji je kvalitet itekako upitan.

Stručnjaci ističu da je dovoljno uporediti cijene gradnje autoputeva u drugim zemljama, preračunati cijene materijala i poslova, da bi se došlo do zaključka da se radi o napuhanim cijenama. Poređenja radi, najskuplja dionica autoputa u Hrvatskoj dvostruko je jeftinija u odnosu na 20 miliona KM po kilometru autoputa u BiH!

Propusti “Autocesta FBiH”

Kašnjenja u realizaciji ugovora u odnosu na ugovorene rokove
Izmjene projekata nakon potpisivanja ugovora s izvođačem
Kašnjenja s isplatama nadzornim organima bez opravdanja
Neprilagođavanje gradnje dionica mogućnostima učešća domaćih izvođača
Nefunkcionalan redoslijed gradnje

Avaz.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE