Postoji li uopće odbrana od nuklearnog oružja?

Postoji li uopće odbrana od nuklearnog oružja?

Otkako je predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin spomenuo nuklearno oružje, cijeli svijet se preplašio, odnosno vratio u doba Hladnog rata kad se o nuklearnom oružju često govorilo.

Rusija posjeduje tri vrste oružja za masovno uništenje

Putin je, naime, naredio da se ruske nuklearne snage podignu na visok stepen pripravnosti, opravdavajući to agresivnim izjavama NATO-a i ekonomskim sankcijama protiv Moskve. 

“Zapovijedam ministru obrane i načelniku Glavnog ktaba da snage za odvraćanje ruske vojske stave u borbenu pripravnost”, rekao je Putin na sastanku s vojnim čelnicima koji je prenosila i televizija. 

“Razumijem”, odgovorio je ministar obrane Sergej Šojgu. 

Rusija posjeduje tri vrste oružja za masovno uništenje – nuklearno, biološko i hemijsko. Jedna je od pet država s nuklearnim oružjem priznatih prema Ugovoru o neširenju nuklearnog oružja. Od oko 14.000 komada nuklearnog oružja, koliko se procjenjuje da ga ima u svijetu, Rusija posjeduje više od pola.

Lavrov: Treći svjetski rat bi uključivao nuklearno oružje

Također, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da bi treći svjetski rat, kada bi do njega došlo, uključivao nuklearno oružje i bio destruktivan, izvijestila je jučer novinska agencija RIA.

Lavrov je rekao da će se Rusija, koja je prošle sedmice, kako kaže, pokrenula specijalnu vojnu operaciju protiv Ukrajine, suočiti sa “stvarnom opasnošću ako Kijev nabavi nuklearno oružje”, prenosi Reuters. 

Što kaže ruska vojna doktrina…

Prema ruskoj vojnoj doktrini formuliranoj 2010. godine, Rusija bi mogla upotrijebiti nuklearno oružje “kao odgovor na upotrebu nuklearnog i drugih vrsta oružja za masovno uništenje protiv nje ili njenih saveznika, a i u slučaju agresije na Rusiju uz korištenje konvencionalnog oružja kada je ugroženo postojanje države, piše Index.hr

Prema istom dokumentu Rusija će također zaprijetiti nuklearnim sukobom kako bi obeshrabrila početnu eskalaciju bilo kakvog većeg konvencionalnog sukoba, a to se upravo događa posljednjih dana.

Evo kako funkcionira zapovjedni lanac kojim se odobrava korištenje nuklearnog oružja

Prema Nuclear Information Project, Federacije američkih znanstvenika (FAS), koja pruža vrlo pouzdane informacije o statusu i trendovima arsenala nuklearnog oružja u svijetu, Sovjetski Savez je do raspada imao sustav C3 izgrađen na principu lansiranja na upozorenje (LOW). Ovakav sustav ostao je na snazi do danas, a procedure se redovno uvježbavaju.

Ruski zapovjedni sustav spreman je dobiti ovlaštenje za upotrebu nuklearnog oružja u roku od 10 minuta od predsjednika, ministra obrane ili načelnika Glavnog štaba, putem nuklearnog kofera Cheget. Fizičku kontrolu nad šiframa za otključavanje i lansiranje ima vojska, Glavni štab ima izravan pristup tim kodovima i može pokrenuti raketni napad s ili bez dopuštenja političkih vlasti.

Ruski Glavni štab ima dvije metode za lansiranje nuklearnog oružja. Slično kao i u SAD-u, kodovi za autoriziranje otključavanja i lansiranja koje drži Glavni štab u svojim zapovjednim centrima mogu se poslati izravno pojedinačnim zapovjednicima oružja koji bi izvršili postupke lansiranja.

Rusija slično prijetila i nakon aneksije Krima 2014.

Međutim, kakva je moguća odbrana od nuklearnog oružja? Vojni stručnjak i novinar Thomas Wiegold za njemački javni servis ARD kazao je da Putinove riječi spadaju u jasnu prijeteću gestu protiv zemalja članica NATO-a.

Oružje za odvraćanje uključuje ne samo nuklearno oružje Rusije već́, na primjer, i hipersonično. Ono što je zajedničko ovom oružju je da je “odbrana od njega teško moguća”.

Wiegold je podsjetio da je Rusija slično prijetila i nakon aneksije Krima 2014., ali priznaje: “Ne možemo stvarno procijeniti što se zapravo krije iza toga, što to zaista znači u ovom trenutku.”

Da bi situacija deeskalirala, može se samo pokušati voditi što direktnije razgovore – između SAD-a i NATO-a s jedne strane i Rusije s druge strane. Tokom Hladnog rata su uspostavljeni načini da se međusobno razgovara, odnosno mehanizmi za izbjegavanje sukoba.

Tonči Tadić: Odvraćanje je najbolja odbrana od nuklearnog oružja

Stručnjak za nuklearnu fuziju i nuklearno oružje, Tonči Tadić, je rekao kako najbolja odbrana od nuklearnog oružja jest odvraćanje od napada vlastitim nuklearnim arsenalom.

“Zato do nuklearnog rata nikad nije došlo. Kakva god obrana bila, nešto će se provući. A to što se provuče uzrokovat će neizmjerno velike ljudske žrtve. Nijedna od pet velikih nuklearnih sila nema u svojoj doktrini preventivni napad. Sve u svojim doktrinama kazuju o odvraćanju. I Putin je govorio o odvraćanju, iako od Zapada nije imao prijetnju. No, polučile su efekt njegove riječi”, rekao je.

“Ono nikad neće biti upotrijebljeno, važnije je da se govori da može biti upotrijebljeno. Tako da nuklearno naoružanje služi u političke svrhe, kao i za PR svrhe”, riječi su stručnjaka Tončija Tadića.

“NATO je godinama radio na stvaranju proturaketnog štita nad Europom”

“Što se sustava obrane tiče, u igri su proturaketni štitovi koji djeluju na raznim visinama, NATO je godinama radio na stvaranju proturaketnog štita nad Europom, dio tog štita je i iznad NATO brodova na Mediteranu. Ali ako bi i došlo do nečega, Rusi dobro znaju da bi dobili salvu projektila, ne samo s kopna ili mora, nego i od američkih i britanskih podmornica”, dodaje.

“Od kojih bismo se raketa mi branili? Cijeli ruski arsenal na papiru izgleda monstruozno, ali kad oljuštite luk, vidite da je trećina toga za otpis. Dio bojevih glava spada u kategoriju ‘oldtimera’, postavljeni su dok je Tito bio živ. S tim ozbiljna država ne ide u rat”, govori.

“Svako nuklearno oružje bi u obnovu trebalo ići svakih 12 godina, stari i elektronika zbog izloženosti neutronima, oni bi se trebali bojati tako nešto lansirati da njima ne eksplodira. Dio njihovih bojnih glava je bio u dobrom stanju dok je Brežnjev bio u punom zdravlju”, poručio je.

“No cijela priča je zaista besmislena. Lansiranje deset raketa, znači da ćete dobiti njih tisuću s druge strane. Nitko neće ipak riskirati kataklizmu do koje bi neminovno došlo”, riječi su Tadića.

“Ako napraviš savršen štit koji će biti 99 posto nepropustan, opet će na sto raketa proći jedna”

Naveo je kako je sve što se događa sofisticirana ruska propaganda da prestraši zemlje Zapada kako bi one prekinule pomagati Ukrajinu u njezinoj obrani protiv ruske agresije. Istaknuo je i rusku neodgovornost.

“Izuzetno je neodgovorno ovakvo ponašanje zemlje koja je stalna članica Vijeća sigurnosti. Od Rusije se očekuje da po članku 1. Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja bude kao nuklearna sila najodgovornija u provedbi nuklearne sigurnosti u svijetu”, kaže.

“Zato, najvažniji faktor je onaj psihološki, onaj ljudski. Pojedinac je taj koji u jednom trenutku mora reći da neće biti taj koji će izazvati nuklearni rat koji može izazvati armagedon. Sve ostalo je stravična kalkulacija”.

“Ako napraviš savršen štit koji će biti 99 posto nepropustan, opet će na sto raketa proći jedna. Od njih tisuću će proći njih deset. Od deset nuklearnih raketa nastaju žrtve prema kojima je Hirošima najobičnija šala”, zaključio je Tadić.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE