Postpandemijski trendovi u oblasti turizma: Kako nastaviti raditi u vremenu krize

Postpandemijski trendovi u oblasti turizma: Kako nastaviti raditi u vremenu krize

Globalna pandemija uzrokovana Covid-19 virusom je pogodila sve grane privrede, ali niti jednu tako brzo i direktno kao turizam.

Pored činjenice da se stanovništvo u vremenima neizvjesnosti prvo odriče luksuza, a putovanja su jedno od njih, s obzirom an to da je kompletan poslovni svijet odlučio da ne putuje i da, koliko god je to moguće, radi online.

Preko noći je stala potreba za avionskim i drugim prijevozom, smještajem, restoranima, uslugama vodiča, muzeja, itd. Ovaj period donio je značajne promjene u poslovne modele i stepen rizika specifičnog za ovu industriju, a 2021. godina donosi potpuni preokret na tržištu. Prema zvaničnim rezultatima Analiza sektora turizma u BiH, maj 2021. EU4BusinesRecovery evidentan je rast od 60 posto u odnosu na 2019. koja je do sada bila jedna od najboljih godina bh. turizma. Ovakav rast rezultat je otvaranja zemalja u regionu i cijeloj Evropi, interventih mjera koje su vlade na nivou entiteta BiH donijele i drugih privremenih mjera poput moratorija na kredite.

O trenutnom stanju i izazovima sa kojima se turistički radnici u BiH susreću, te globalnim kretanjima i trendovima koje je donijelo ‘novo normalno’, govorit će se na predstojećem webinaru pod nazivom Rješenja za trenutne izazove kompanija u oblasti turizma – Kako osigurati kontinuitet biznisa u vremenu krize.

Webinar se održava u dva termina i to četvrtak, 21. 10. od 13 do 15 sati i petak, 22. 10. 2021. od 10 do 12 sati. Učešće na webinaru je besplatno, a prijaviti se možete putem linka.

Tokom webinara učesnici će imati priliku čuti više i o temama kao što su likvidnost preduzeća i kako se istovremeno nositi sa umanjenim prihodima i visokim fiksnim troškovima, digitalizaciji, zelenoj i cirkularnoj ekonomiji, održivom turizmu i izazovima domaćih kompanija u oblasti turizma.

Bh. turizam se sastoji uglavnom od malih i srednjih privatnih preduzeća sa nedostatkom strateške i opsežne pomoći i usmjerenja od vladinog sektora. Poslovni modeli su često usmjereni kratkoročnom profitu bez uvezanosti poslovnih subjekata u koordinirane zajedničke aktivnosti sa svojim konkurentima i partnerima. U privatnom sektoru postoje udruženja i pojedinci koji aktivno sarađuju sa Vladom nudeći smjernice za institucionalnu podršku, međutim efekti ovakvih inicijativa još uvijek su nedovoljno izraženi.

Webinar se organizuje u okviru projekta EU4BusinessRecovery koji finansiraju Evropska unija i vlada SR Njemačke, a koji zajednički implementiraju GIZ, UNDP i ILO.

Projekt EU4BusinessRecovery podržava mikro, mala i srednja preduzeća u Bosni i Hercegovini da nastave sa poslovanjem i očuvanjem radnih mjesta, a posebno će podržati poduzetnice, mlade i druge ranjive skupine u osnivanju vlastitih biznisa i u prevladavanju negativnog učinka pandemije Covid-19 stvaranjem otpornijeg poslovnog okruženja. Ukupna vrijednost projekta iznosi 13,7 miliona eura, a zajednički ga finansiraju Evropska unija (13 miliona eura) i Vlada Savezne Republike Njemačke (0,7 milion eura).

EU4BusinessRecovery zajedno provode GIZ, ILO i UNDP, od 2021. godine do 2023. godine.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE