Povratnici zadovoljni urađenim: Sa asfaltom se vraća i život

Povratnici zadovoljni urađenim: Sa asfaltom se vraća i život

U naselju Gira žele vjerovati da će asfaltiranih 1.350 metara puta između Zulfinog potoka i Rakitovače otvoriti nove perspektive u selima koja se nalaze između nekoliko gradova, a od kojih ni Sarajevo nije previše udaljeno. Asfaltirana dionica samo je dio jednog većeg međuentitetskog projekta koji je iniciralo Udruženje Gira, a u čiju realizaciju su se uključile općine Ilijaš, Olovo, Sokolac i Istočni Stari Grad.

image

– Projektom je planirano povezivanje lokalnih puteva sa regionalnim koji vežu ove četiri općine. U te namjene urađena je kompletna projektna dokumentacija za asfaltiranje 11,5 kilometara puteva na području Sokoca, devet kilometara u općini Ilijaš i četiri kilometra na području općine Olovo. Na Sokocu je do sada realizovano oko dva kilometra, za Oslobođenje je istakao Rahman Babić, predsjednik Udruženja Gira.

Šansa za turizam

Iako je svečanost planirana za petak zbog asfaltiranja 1.350 metara puta odgođena zbog koronavirusa, to nije smanjilo zadovoljstvo lokalnog stanovništva, posebno povratnika u opštinu Sokolac.
– Ovo nam mnogo znači, asfaltirani su usponi koje smo zbog kiše morali svake godine nekoliko puta popravljati. Mi popravimo, voda odnese, džaba radimo. Svake godine smo popravljali te puteve, ali džabe, voda odnese, džabe radimo, rekao nam je Hasan Oruč, jedan od onih koji su se vratili u Gire da stalno žive.

image

Zadovoljan je jer se sa svakim novim metrom asfalta život vraća u okolna sela. Kaže da je vikendom puno ljudi, bude i djece, igraju se, tako da se ponekad osjeća kao u predratnom periodu kada je MZ Kaljine imala šest redovnih autobuskih linija. Sada samo jedan kombi, vozi do Sokoca. Za potpuni povratak, kaže, potrebno je ipak nešto više od asfalta.
– Ovdje mi je najbolje živjeti, ovdje sam se rodio i sada mi je to jedini život do smrti. Ja mogu jer imam penziju, ima se nešto stoke. Problem je za mlađe ljude. Ima njih koji bi ovdje željeli živjeti, ali nema škole. Nije sve do mladih, kaže Oruč.
Udruženje Gira se nada da će asfalt uskoro i kroz selo, pa do girske pećine koju vide kao okosnicu razvoja turizma na ovim prostorima.
– To je veoma važna i lijepa pećina, možemo je usporediti s Bijambarama, a tamo dnevno dođe i do 3.000 ljudi. To bi omogućilo da se ovdje intenzivira poljoprivredna proizvodnja, ali i stočarstvo, kaže Babić.

Izbori su, asfaltiraće

U selu Hrastište su skromniji. Za njih je realnije da se spoje dosadašnje asfaltirane dionice. U selu se od marta za stalno nastanio Avdo Kulić sa suprugom. Pobjegli su od korone.
– Ovdje imam više prostora nego u Vogošći. Radim šta hoću, idem gdje hoću i družim se s kim hoću. Čist zrak i zelenilo daju osjećaj da nema korone, a možda je nema jer se niko ne testira, kroz osmijeh kaže Avdo.


Nadu da će asfalt proći i kroz njegovo selu daju mu lokalni izbori, kaže tada se uvijek nađe neki dio koji će se sređivati. Do sada urađenim zadovoljan je Akif Klico. Prije nekoliko godina iz Sarajeva se vratio u Gire. Njegova majka je bila prvi povratnik u ovaj dio BiH, spavala je pod šatorom, a danas sve izgleda puno bolje.
Za nedavno završenu trasu puta novac su izdvojili Ministarstvo izbjeglih i raseljenih FBiH 85.000 i Opština Sokolac 60.000 maraka. Povratnici su zadovoljni odnosom aktuelnog načelnika prema njima, ali kažu uvijek može bolje. MZ Kaljine ima sve preduslove za zdrav život i to treba iskoristiti.
– Ja se u životu nisam odmorio kao ovdje od kada sam se vratio. Pogledajte, ima hajdučke trave, ovdje nema šta nema, rekao nam je Klico.

Oslobođenje

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica