Pregled događaja iz zabave i kulture koji su obilježili 2014.
Kako je kraj godine prilika da se osvrnemo i ponovimo šta se sve važno dogodilo u godini koja završava, prisjetimo se što nas je sve posebno veselilo ili rastužilo u 2014. godini. Portal federalna.ba donosi vam pregled najznačajnijih svjetskih događaja iz zabave i kulture koji su obilježili 2014. godinu.
Na Euroviziji u Kopenhagenu pobijedila Austrija
Conchita, pravim imenom Tom Neuwirth, mladi je austrijski transvestit i umjetnik koji je pod svojim alter egom u domovini prvi put nastupio još 2011. Životni moto mu je: ‘Bolje biti najbolja verzija sebe nego loša kopija nekog drugog’.
Njegov nastup u finalu je uznemirio skoro cijelu Europu, posebno Ruse, gdje je Ruska roditeljska organizacija pokrenula peticiju za zabranu prijenosa Eurosonga koju je potpisalo oko 15.000 ljudi.
Umro legendarni soul muzičar Bobby Womack
Womack koji je napisao brojne R&B skladbe poput “It’s all over now”, počeo je pjevati s braćom pedesetih godina te kasnije unutar skupine The Valentinos. Pisao je pjesme i svirao gitaru i za poznate umjetnike poput Arethe Franklin i Wilsona Picketta, piše časopis Variety.
Womack se borio s drogom i zdravstvenim problemima godinama, a povratnički album “The bravest man in the universe” snimio je 2012., prvi nosač zvuka nakon višegodišnje stanke.
Umro je u 70. godini.
Gospodin Grey obara rekorde gledanosti
Poslije vampira i zgodnog Edwarda Cullena i Jackoba Blacka, dame diljem svijeta oduševljene su triologijom 50 nijansi sive i jedva čekaju da vide zgodnog, pametnog, savršenog Christiana Greya.
Iako film još nije ni izašao, obožavatelji ili bolje rečeno obožavateljke u 2014. podižu veliku ‘prašinu’ kada je u pitanju novi film koji u kina dolazi tek u 2015. godini i to za Dan zaljubljenih.
Gospodin Grey je zasigurno najočekivaniji muškarac kojeg ćemo gledati u kinima 2015. godine.
Lauren Bacall rođena je kao Betty Joan Perske 16. rujna 1924. u New Yorku u obitelji židovskih imigranata iz Rumunjske i Poljske. Nakon školovanja počela je karijeru modela i ubrzo se zahvaljujući svojoj ljepoti našla na naslovnici tada jednog od najpopularnijih američkih časopisa za žene Harper’s Bazaara.
Zapazio ju je redatelj Howard Hawks i ponudio joj glavnu ulogu u filmu “Imati i nemati” nasuprot tada već slavnom Bogartu 1944. godine.
To je bio početak ne samo jedne sjajne glumačke karijere nego i jedne od najvećih hollywoodskih ljubavnih priča, pošto se sljedeće godine udala za Bogarta.
Hollywoodska ikona Bacall umrla je od posljedica srčanog udara u svom domu u zgradi Dakota na Manhattanu u New Yorku.
Nakon nekog vremena u javnosti je izjavila da poziva svu djecu da ustanu za svoja prava.
“Uzmimo olovke i knjige u ruke, one su najmoćnije oružje”, rekla je Malala u jednom od svojih poznatijih govora, onom u UN-u.
“Jedno dijete, jedan učitelj, jedna olovka i jedna knjiga mogu promijeniti svijet. Obrazovanje je jedino rješenje. Najprije obrazovanje”, izjavila je tada.
“Pričam svoju priču, ne zbog toga što je jedinstvena, nego zbog toga što nije”, izjavila je 17-godišnja Malala, koja je osnovala i zakladu koja nosi njezino ime kao i knjiga o njezinu angažmanu.
“To je priča mnogih djevojaka”, rekla je u svečanoj gradskoj vijećnici Osla, na obljetnicu smrti švedskog industrijalca Alfreda Nobela.
Ovo je najvjerovatnije najuspješniji projekat 2014. godine, kažu medijski stručnjaci.
Stephen Hawking i kraljica Elizabetha na društenim mrežama
U kratkome vremenu veliki je naučnik skupio više od milion fb-obožavatelja i sljedbenika.
“Oduvijek me zanimalo zbog čega postoji svemir. Vrijeme i prostor zauvijek mogu biti misterij, što me nije spriječilo u potrazi za odgovorima na to pitanje. Veze među nama beskonačne su, a ja ću odsad ovo putovanje dijeliti s vama. Budite znatiželjni, znam da ću ja uvijek biti”, napisao je Hawking u svom prvom jučerašnjem postu na Facebooku.
Odabir trenutka za Hawkingov dolazak na Facebook ne može biti bolji jer će se za nekoliko sedmica održati premijera biografskog filma o jednom od najvećih umova današnjice pod nazivom The Theory of Everything.
Kraljica Elizabetha postavila je svoj prvi twit na Twitter profilu tokom posjete Muzeju nauke u Londonu.
Kraljica je zvanično otvorila novu galeriju “Informacijsko doba” u okviru muzeja dodirnuvši tablet putem kojeg je poslala svoju poruku širom svijeta.
“Zadovoljstvo je otvoriti postavku Informacijsko doba u Muzeju nauke i nadam se da će ljudi uživati u posjeti. Elizabet R.”, twitala je kraljica.
Rođen je u Beogradu 1934. godine. Diplomirao je na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu.
Prve uloge ostvario je još kao student na daskama Jugoslovenskog dramskog pozorišta, čiji je stalni član bio od 1959. godine, gdje je više od 40 godina igrao u predstavi “Buba u uhu”.
Igrao je u brojnim domaćim filmovima i serijama – “Tesna koža”, “Srećni ljudi”, “Porodično blago”, “Više od igre”, “Ljubav i moda”.
Poznat je i po tome što je u sinhronizacijama crtanih filmova “pozajmljivao” glas, među kojima i jednom od najpopularnijih crtanih junaka Dušku Dugoušku.
Preminuo je u Beogradu u 80. godini.
Nova beba bit će četvrti po redu nasljednik trona, čime princ Harry, mlađi brat princa Willama, postaje peti nasljednik.
Glamurozni holivudski glumački par vjenčao se u svom dvorcu Miraval na jugu Francuske, na privatnoj svečanosti kojoj su nazočili samo najbliži prijatelji i obitelj. Vjenčanju je prisustvovalo i njihovo šestero djece. Angelina je do oltara došla u pratnji najstarijih sinova Maddoxa i Paxa, a kćeri Zahara i Vivienne bacale su latice. Prstenje su predali Shiloh i Knox.
Pitt (50) je bio u braku s glumicom Jennifer Aniston, a Jolie (39) je ovo treći brak – bila je udana za Johnnyja Leeja Millera i Billyja Boba Thorntona.
U Veneciji se vjenčali George Clooney i Amal Alamuddin
Clooney kao najpoželjniji neženja, u 2014. godini razočarao je mnoge dame svijeta oženivši se Amal Alamudin u luksuznom Hotelu Aman sa pogledom na Veliki kanal u Veneciji.
Amal Alamudin je Britanka libanskog porekla. Prema zanimanju je advokat, u svijetu poznata što su joj klijenti bili bivša ukrajinska premijerka Julija Timošenko i tvorac Vikilliksa Džulijan Asanž. Bila je i savjetnik generalnog sekretara UN Ban Ki-Muna. Kluni je omiljeni glumac braće Koen i Stivena Soderberga, a i sam se bavi režijom i pisanjem scenarija.
Engleski rok i bluz pjevač Joe Cocker umro je u 70. godini od raka pluća.
Cocker, čija karijera je trajala više od 40 godina, umro je poslije duge bitke sa rakom pluća.
Njegov agent Barrie Marshall rekao je da je Cocker bio “prosto jedinstven”, kao i da će “biti nemoguće nadoknaditi prazninu u našim srcima koja je nastala njegovom smrću”, prenosi BBC.
Cocker, poznat po hrapavom glasu i divljoj igri na sceni, slavu je stekao obradama popularnih pjesama, uključujući i numeru Bitlsa “With a Little Help From My Friends”, koja je 1968. dospjela na prvo mjesto top lista i lansirala ga u svjetsku muzičku orbitu.
“Songs of Innocence” grupe U2 proglašen za album godine
Prema magazinu Rolling Stone, Songs of Innocence, novi album megapopularne irske četvorke U2, spektakularno i kontroverzno besplatno podijeljen svim korisnicima iTunesa u rujnu, najbolje je ostvarenje 2014. godine.
Album je to pun priča, trijumfa, sjećanja i ispovijesti. Nije bilo većeg albuma u 2014. u smislu iznenađenja, velikodušnost i kontroverze, među ostalim stoji u obrazloženju.
Na drugom mjestu je kolekcija Brucea Springsteena, High Hopes, a slijedi Turn Blue The Black Keysa.
Nakon izuzetno uspješne glumačke karijere, Lord Attenborough je postao jednako uspješan redatelj, najpoznatiji po filmu “Gandhi” koji je 1983. odnio osam nagrada Oscar, uključujući nagrade za najbolji film, režiju i glavnoga glumca.
Lord Attenborough posljednjih je godina živio u staračkom domu u zapadnom Londonu, nakon što ga je moždani udar od kojega se nikada nije posve oporavio prije pet godina prikovao za invalidska kolica.
Attenborough iza sebe ostavlja suprugu Sheilu Sim, glumicu s kojom je bio u braku od 1945. i s kojom je imao dvije kćeri i sina. Njihova starija kći Jane Holland poginula je zajedno sa svojom kćeri 2004. u tsunamiju u jugoistočnoj Aziji. Attenborough je 1976. proglašen vitezom. Bio je predsjednik upravnog odbora, a potom i predsjednik Kraljevske akademije dramskih umjetnosti.
POVEZANE OBJAVE