Pregledali smo cijene iftara u Zenici: Najskuplji hotel Zenica, najpristupačniji “Salčinović”

Pregledali smo cijene iftara u Zenici: Najskuplji hotel Zenica, najpristupačniji “Salčinović”

Posljednja je trećina mjeseca posta – ramazana, koji je za muslimane sveti mjesec jer je u njemu počela objava Kurana.

Za vrijeme ramazana islamskim je vjernicima od zore do zalaska Sunca zabranjeno konzumiranje bilo kakve hrane, pića (uključujući i vodu), te seksualni odnosi i pušenje duhana. Od njih se također očekuje da što vjernije slijede učenje Muhameda, što uključuje i nastojanje oko boljih međuljudskih odnosa. Važnost se pridaje čistoći misli i djela. 

Posljednjih godina sveti muslimanski mjesec posta u brojnim bosanskohercegovačkim gradovima postao je ne samo vjerski nego i društveni događaj, a što je slučaj i u Zenici. Tako mubarek mjesec ramazan brojnim Zeničanima, pripadnicima islamske vjeroispovijesti, osim posta i činjenja djela iz pokornosti prema Bogu donosi i prijateljska druženja.

Ona se uglavnom sada odnose na druženja uz iftar u brojnim restoranima, koja se kasnije nastavljaju uz kafu u ugostiteljskim objektima.

Uočivši ovaj trend, ugostitelji zadovoljno trljaju ruke, a ponude iftara su raznovrsne. Ipak, mnogi smatraju kako su cijene iftara, iako je došlo do poskupljenja cijena namirnica, preskupe.

Portal 072info pogledao je ponude zeničkih restorana, a koji organiziraju iftare. Tako ćete najskuplji iftar platiti u hotelu Zenica i to pileći file (glavno jelo) koji košta 40 KM, dok je natur šnicla 37 KM.

U restoranu Trubadur teleću peku platiti ćete 30 KM, dok u Restoranu kod Seje teletina košta 37 KM,  a piletina sa žara 30 KM.

U Carpe Diemu iftar sa glavnim jelom piletine košta 25 Akm, dok ćete teletinu platiti 35 KM. U Restoranu Brkić iftar sa glavim jelom pileći file košta 24 KM, dok je teleća natur šnicla 35 KM. 

U Motelu Almy cijena iftara sa glavnim jelom pileći file iznosi 22 KM, dok ćete teletinu ispod sača platiti 27 KM.

Čini se kako je, osim po ponudi, cjenovno najprimjereniji nacionalni restoran “Salčinović”. Osim što su zadržali tradicionalnu bosansku sofru, cijene iftara koštaju od 13,50 KM do maksimalno 25 KM i najrealniji su ukoliko se uzmu u obzir cijene namirnica i ekonomska situacija u gradu.

Zanimljivo je i to kako pojedini restorani sve češće uvode i dječije menije, odnosno iftare za djecu, a koji u prosjeku koštaju 20 KM.

Ako se uzme u obzir da, naprimjer, iftar za četiri osobe u hotelu Zenica košta 160 KM, postavlja se pitanje da li je cijena realna ili se, pak, pretjeruje jer se za taj iznos novca može kupiti dovoljno namirnica za najmanje sedam dana iftara koje možete praviti u kući.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE