U pripremi ugovor između države i Islamske zajednice u BiH: Vjernici imaju pravo na pauze i prostor za molitvu, odsustvo zbog džume, pauzu u vrijeme iftara…

U pripremi ugovor između države i Islamske zajednice u BiH: Vjernici imaju pravo na pauze i prostor za molitvu, odsustvo zbog džume, pauzu u vrijeme iftara…

Predsjednik Komisije Islamske zajednice u BiH za pripremu ugovora između države BiH i Islamske zajednice u BiH muftija Vahid ef. Fazlović izjavio je Feni da razgovori traju već duže vrijeme u okviru zajedničkog tima koji je uspostavljen od Vijeća ministara BiH i Islamske zajednice u BiH i koji priprema ugovor između ova dva subjekta.

Sastanak tima za vođenje pregovora u vezi sa zaključivanjem ugovora između Bosne i Hercegovine i Islamske zajednice u BiH trebao bi biti održan danas u Sarajevu.

– Očekujemo da ćemo finalizirati tekst koji bi, prema našem mišljenju, mogao ići u zvaničnu proceduru. Konceptualno, ugovor između države i Islamske zajednice u BiH je sličan već potpisanim ugovorima, s tim što će u ovom ugovoru biti unesene mnoge specifičnosti koje ima Islamska zajednica kao što je to učinjeno ranije, kada je riječ o specifičnostima drugih religijskih zajednica – kazao je ef. Fazlović.

Podsjetio je da su u ranijem periodu potpisana dva ugovora, između Katoličke i Pravoslavne crkve i države.

– Među specifičnostima koje su posebno značajne za Islamsku zajednicu jesu određena prava koja će biti unesena, kao što je pravo na halal ishranu u javnom i privatnom sektoru, pravo na pauze i prostor u vezi s obavljanjem molitve, pravo na odsustvo u vrijeme džume-namaza, pravo na pauzu u vrijeme iftara, pravo na neplaćeni vremenski dopust u povodu obavljanja hadža najmanje jedanput godišnje, pravo na nošenje odjeće koja je usklađena s vjerskim propisima i neke druge specifičnosti koje su također važne za muslimane – rekao je ef. Fazlović.

Pomoćnica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH i članica tima za vođenje pregovora Saliha Đuderija je kazala Feni da očekuje da bi mogli usaglasiti sve dijelove teksta.

– Nakon toga mi bismo uputili sporazum na saglasnost i mišljenje uključenih resornih institucija s nivoa BiH i entiteta da bi nakon toga uputili Vijeću ministara BiH, Predsjedništvu BiH na odobravanje i na mišljenje Parlamentarnoj skupštini, što znači da će nam trebati još nekoliko mjeseci da završimo ovo – kazala je Đuderija.

Po njenim riječima, na pripremi teksta sporazuma radi tim, stručna grupa, koju čine predstavnici institucija države i predstavnici imenovani od Rijaseta Islamske zajednice BiH „koji s druge strane daju sugestije i prijedloge o usaglašavanju teksta“.

Fena

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE