Pripremite se, stižu nam paklene vrućine. Moguće i tropske noći

Pripremite se, stižu nam paklene vrućine. Moguće i tropske noći

U Bosni i Hercegovini danas se očekuju vrlo visoke temperature. Naime, kako su najavili meteorolozi iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda (FHMZ) temperature će biti između 27 i 32 °C, a na jugu zemlje i do 34 °C. 

U našoj zemlji danas se očekuju i prolazni lokalni pljuskovi sa grmljavinom. 

Govoreći o vremenskoj prognozi do kraja mjeseca juna, meteorolog iz FHM Damir Šantić kaže da će se natprosječno toplo vrijeme započeto početkom druge dekade mjeseca nastaviti i narednih dana. 

Očekuju se i tropske noći

“Padavine će biti u obliku popodnevnih kratkih pljuskova, gdje nije isključena i mogućnost lokalnih nepogoda. Visoke temperature, naručito u drugom dijelu sedmice, mnogima bi mogle izazvati izvjesne zdravstvene poteškoće. Do kraja ovog mjeseca na jugu Hercegovine i u sjevernoj Bosni moguća je pojava i tropskih noći”, naveli su iz Federalnog hidrometorološkog zavoda.

Šantić je za naš portal kazao kako se stabilno, sunčano i natprosječno toplo na prostoru Bosne i Hercegovine prognozira i od naredne sedmice (27. juna). 

“Naredne sedmice će biti poprilično vruće pa sve do početka mjeseca. Maksimalne temperature mogle bi dosezati i više od 40 stepeni, a pojava tropskih noći nije isključena i u centralnim područjima Bosne. Naravno, ta temperatura se može malo i spustiti niže, ali prognoziramo dosta stabilnu i vrlo vruću sedmicu”, kazao je Šantić.

Pojasnio je da se u tropskoj noći temperatura ne spušta ispod 20 stepeni.

“Od sutra će biti pljuskovito. Kada govorimo o narednoj sedmici, ukoliko bude pljuskova, to će biti u popodnevnim časovima. Samo da pojasnim, dakle neće biti oblačno vrijeme i tmurno, nego samo pljusak uz grmljavinu i to u popodnevnim časovima. Očekuju nas vrlo visoke temperature zraka”, kazao je Šantić za Raport. 

Savjeti stručnjaka

Pri ovako visokim temperaturama, mora se dodatno paziti na zdravlje jer one mogu potaknuti iscrpljenost i toplinski udar te pogoršati postojeća stanja, poput kardiovaskularnih, respiratornih, bubrežnih bolesti. 

Kako navode stručnjac,i za vrijeme trajanja velikih vrućina treba se pridržavati savjeta zdravstvenih ustanova te se građanima savjetuje da rashlade tijelo i piju dovoljno tekućine jer se znojenjem gubi više tekućine, čime dolazi do dehidracije. 

Preporuka je piti negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera.

Treba izbjegavati direktan boravak na suncu u periodu od 10 do 17 sati, posebno djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s hroničnim bolestima, dok se osobe koje rade na otvorenom trebaju češće odmoriti, skloniti u hlad i unositi tekućinu svakih 30 minuta.

Raport

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE