Problemi najboljih fudbalera PLBiH: Kako do angažmana u inostranstvu?

Problemi najboljih fudbalera PLBiH: Kako do angažmana u inostranstvu?

Gledajući kako ponajbolji fudbaleri elitnog fudbalskog ranga naše zemlje, kojima je pritom istekao ugovor, teško pronalaze inostrani angažman, odlazak iz Premijer lige Bosne i Hercegovine čini se kao nemoguća misija.

Kerim Memija (lijevo) je zimus napustio PLBiH, a Stevanović i Duljević još traže klub u inostranstvu FOTO: ARHIV

Zbog ovih stvari uvijek i iznova se postavlja skoro kultno pitanje kvalitete PLBiH i fudbalera koji igraju u njoj.

Zašto? Dovoljno je reći da dva ponajbolja fudbalera domaćeg prvenstva u prošloj sezoni, koji osim toga što su reprezentativci imaju čiste papire, još uvijek tragaju za inostranim angažmanom. Iz svega nije teško zaključiti da se radi o Miroslavu Stevanoviću i Harisu Duljeviću, od čijih sljedećih transfera dva najveća bh. kluba neće vidjeti ni marke.

Stevanović i Duljević kao primjer

Iako bi po nekom nepisanom pravilu Stevanović i Duljević, koji su redovno među kandidatima Mehmeda Baždarevića, trebali mnogo lakše od ostalih igrača iz domaćeg šampionata pronaći angažman u inostranstvu, to očito nije slučaj.

Ni činjenica da se za njih ne mora platiti obeštećenje nije dovoljno primaljiva evropskim klubovima.

Tako je recimo nekadašnjem mladom reprezentativcu BiH i standardnom stoperu Sarajeva Adnanu Kovačeviću tek uspješno odrađena proba prije nekoliko dana donijela trogodišnji ugovor u poljskom drugoligašu Koroni iz Kielcea.

Jedan od rijetkih primjera koji su ovog ljeta uspješno pronašli klub u inostranstvu je Jasmin Mešanović. Bivši napadač aktuelnog prvaka Zrinjskog dres Plemića zamijenio je ljubičastom opremom slovenskog prvaka Maribora s kojim je potpisao ugovor na tri godine.

Mendažer Admir Husarić, inače Mešanovićev zastupnik, koji je na dobrom putu da u inostranstvo proda i reprezentativca BiH Kenana Pirića smatra da bh. fudbaleri imaju jako lošu statistiku, te da zbog toga teže pronalaze angažmane u inostranstvu.

– Loša statistika Duljevića i Stevanovića i prezahtjevni uslovi koje traže igrači utječu na pronalazak inostranog angažmana. Većina njih smatra da ako su slobodni da će lakše pronaći angažman. Premijer liga BiH ima jako loš imidž van granica naše zemlje, tako da ih samo dobra statistika može trasirati vani – rekao je Admir Husarić za Faktor.

Stevanović je igrama u Željezničaru sebi prema Transfermarktu udvostručio vrijednost (sada vrijedi 900.000 eura). Ni 16 asistencija i dva gola u 37 prošlosezonskih nastupa nisu rezultirali da zvanično najbolji igrač PLBiH u proteklom šampionatu do danas nađe inostrani angažman.

Jedan od onih koji su prošlosti uspjeli realizirati neke od najvećih transfera fudbalera iz Premijer lige uz plaćeno je bivši fudbaler Željezničara Hadis Zubanović. Njegova menadžerska agencija je u bliskoj prošlosti u Tursku lansirala Edina Višću, Riada Bajića i Amira Hadžiahmetovića, a dvojica Zmajeva spominju se kao potencijalna pojačanja turskih velikana.

Zubanović, čiji je pogodak 1998. godine odlučio prvaka Bosne i Hercegovine, ističe kako domaći klubovi moraju još mnogo investirati kako bi igrači bili na cijeni.

– Kada naši klubovi budu više investirali u infrastrukturu, počevši od omladinskih pogona, trenera i terena, tada možemo očekivati i bolje rezultate na euro sceni. Samim tim naši fudbaleri će biti traženiji i na većoj cijeni. Činjenica da nijedan klub iz BiH nikada nije sudjelovao u grupnoj fazi nekog od evropskih takmičenja, a kamoli da imao kontinuitet igra u Evropi, bitno utječe na kvalitet i cijenu fudbalera iz PLBiH – istakao je Zubanović.

Nekadašnji igrač Željezničara svjestan je da je bh. klubovima teško u svojim redovima zadržati one najtalentovanije mlade igrače.

Veliki talenti

– U svijetu fudbala i okolnostima kakve danas vladaju, pogotovo u našoj zemlji, jako je teško velike talente zadržati u malim sredinama. Uprkos tome prava je umjetnost prodati igrača iz naše lige u inostranstvo. Tek kada se ostvari jedan transfer kreće pravi posao, a to je u slučaju kada igrač tamo odličnim partijama u klubu u koji je otišao i otvori vrata i drugima. Pravi primjer za to je Riad Bajić nakon čijeg transfera su u Konyaspor stigla još dva mlada bh. fudbalera (Amir Hadžiahmetović i Deni Milošević op.a) – kazao je Zubanović za naš portal.

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica