Proces traženja nestalih ni blizu kraja
Mujo Begić, šef Instituta za nestale ureda u Bihaću najavljuje nova iskopavanja na području Bosnaske Krajine gdje se još uvijek traga za oko 1.500 nestalih osoba.
Na kraju ratnih sukoba u BiH evidentirano je oko 32.000 nestalih osoba. Zahvaljujući svim naporima koje je BiH uložila u proces traženja i identifikacije, više od 70 posto nestalih osoba je pronađeno, a još se traga za oko osam hiljada osoba. Fond koji bi obezbijedio finansijsku pomoć najugroženijim porodicama nestalih, kao i pružio podršku aktivnostima udruženja porodica nakon više od 10 godina od usvajanja Zakona o nestalim osobama, nije uspostavljen.
Tokom ratnih sukoba, u samo jednom danu poubijane su čitave porodice. Ni danas, 20 godina poslije, o njima nema ni traga, a djeca i najbliži članovi porodice ne posustaju u traženju istine. Kroz zloglasni logor Kamenica kod Drvara prošlo je više od 200 osoba. Među, njima je i otac Alena Osmankića. Potraga za njim traje više od dvije decenije.
Onih kojima su ratovi izbrisali tragove, sa 30 hiljada smanjen je na osam i taj proces još nije ni blizu završetka. Proces pronalaska velikog broja nestalih jako je usporio, a sve oči onih koji traže najmilije uprte su u ekipu Instituta za nestale.
Mujo Begić, šef Instituta za nestale ureda u Bihaću najavljuje nova iskopavanja na području Bosanske Krajine gdje se još uvijek traga za oko 1.500 nestalih osoba.
Koliko još mjesta krije tajnu o ubijenim civilima iz proteklog rata, otkriće se tek po okončanju mukotrpnog i dugotrajnog proces pronalaska stradalih. Danas, skoro 20 godina nakon sukoba, i dalje ostaje nepoznata sudbina oko 8.000 ljudi. Njihove sudbine i mjesta stradanja i do sada su nepoznati.
cazin.net
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE