Proljetno čišćenje stana: Savjeti koji će pomoći svakoj domaćici

Proljetno čišćenje stana: Savjeti koji će pomoći svakoj domaćici

Prije nego što se počnete baviti sitnicama, ormarima, bacanjem garderobe koju ne nosite, prednost dajte krupnim poslovima, kao što je čišćenje zidova i pranje tepiha.

Jeste li spremni za generalno proljetno čišćenje doma? Razmišljate li ovih dana o tome, evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da ove godine taj posao obavite brže i efikasnije, piše Faktor.

Prije nego što se počnete baviti sitnicama, ormarima, bacanjem garderobe koju ne nosite, prednost dajte krupnim poslovima, kao što je čišćenje zidova i pranje tepiha.
Očistite/promijenite otirače. Prvo što svi primijete kada ulaze u kuću jeste otirač za cipele. Ako je noviji, možete ga oprati, a stariji zamijeniti novim.

Očistite tepihe, itisone i tapacirani namještaj. Svim tkaninama u kući, koje su tokom prethodnih mjeseci nakupljale prašinu, prljavštinu i mikrobe, potrebno je dubinsko čišćenje. Za ovaj posao možete pozvati profesionalce, a možete i iznajmiti specijalne usisivače za ovu namjenu. Prije nego što počnete raditi specijalnim usisivačima, prvo probajte očistiti mali dio svake tkanine, kako biste se uvjerili da ih nećete oštetiti. Kako biste oprali tepihe, nije potrebno iznositi sav namještaj, jednostavno ga povucite uza zid, a kad ga vratite na vlažni tepih, ispod nogara podmetnite voštani papir dok se u potpunosti ne osuši. Time ćete zaštititi vlakna prostirke.

Zaštitite pločice, laminate i parket. Kako biste zaštitili podove u kuhinji i vratili im stari sjaj, jednostavno ih obrišite kombinacijom voska za poliranje i sredstva za čišćenje podova. Ne morate raditi jedno po jedno. Na ovaj način ćete uštedjeti puno vremena, a efekt će biti isti kao da ste prvo oprali, a zatim ispolirali podove.

Obrišite drvenariju i prašinu sa zidova. Zidovima možda nije potreban novi sloj boje, ali detaljno čišćenje prašine i prljavštine koja se nakupila svakako jeste. Zidove obrišite suhom, čistom salvetom ili četkicom, a drveni namještaj operite uz pomoć spužvice i mješavine vode i deterdženta za posuđe, a kasnije sve obrišite suhom salvetom.

Pametno usisavajte. Ne morate izvlačiti sav namještaj kako biste dobro usisali podove. Dovoljno je malo pomjeriti sofu, fotelju ili komodu kako biste došli do svih uglova. Ovakav način usisavanja će uštedjeti vrijeme.

Ventilatori i lusteri. Tokom proljetnog čišćenja nikako ne zaboravite oprati lustere, klima-uređaj i ventilatore na kojima se tokom zime nakupilo puno prašine. Brišite ih isključivo mokrom salvetom, a možete ih i usisati posebnim nastavkom na usisivaču.

Pomjerite kuhinjske uređaje. Iza i ispod frižidera, štednjaka i mašine za pranje posuđa, usljed čestog korištenja i kondenzacije, skuplja se puno prljavštine i zato je veoma važno pomjeriti sve kuhinjske uređaje i očistiti prljavštinu koja može utjecati i na kvalitet rada aparata.

Operite zavjese. Ne biste vjerovali koliko cijela kuća živne nakon što operete zavjese i onako mirisne ih okačite na prozore. Perite ih uvijek na niskoj temperaturi, a peglanje ćete izbjeći ako ih još mokre stavite na prozore.

Kad završite s ovim većim dijelom posla, vaš dom će već djelovati osvježeno i čistije, pa se polako možete usresrediti na rješavanje nereda po ormarima, bacanjem potrganih dječijih igračaka i ostalih sitnica.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE