Prve kvalifikacije za EURO BiH je počela sa novom zastavom

Početak novih kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, petih za fudbalsku reprezentaciju Bosne i Hercegovine, se polako bliži. Najbolja fudbalska vrsta naše domovine svoj peti ciklus u borbi za prvo učešće na šampionatu Starog kontinenta započeti će u utorak, 9. septembra, na domaćem terenu utakmicom protiv Kipra.

Put ka svojim prvim kvalifikacijama, koje će u potpunosti odigrati na tlu nezavisne Bosne i Hercegovine, fudbalski A tim naše zemlje započeo je u četvrtom šeširu žrijeba za kvalifikacije za EURO 2000. godine koji su zajedno organizovale Belgija i Holandija.

Pored reprezentacije Bosne i Hercegovine tada su se u četvrtom šeširu nalazile selekcije Poljske, Mađarske, Sjeverne Irske, Latvije, Makedonije, Kipra, Velsa i Islanda. Voljom žrijeba smješteni smo u grupu 9 zajedno s Češkom Republikom, Škotskom, Latvijom, Estonijom i Farskim Ostrvima.

Kvalifikacije smo otvorili domaćom pobjedom. Teže nego očekivano izabranici Džemaludina Mušovića su slavili s minimalnih 1:0, a strijelac jedinog gola za naš tim bio je sadašnji član Sušićevog stručnog štaba Elvir Baljić.

Već u drugom kolu kvalifikacija kiksali smo. Bod s Olimpijskog stadiona Koševo odnijela je selekcija Estonije nakon što je izborila 1:1. Estonci su poveli autogolom Mirsada Hibića, a BiH je bod izborila sigurno izvedenim penalom Sergeja Barbareza.

Treći uzastopni domaći nastup, nije donio sreću. S punim plijenom našu domovinu je napustila reprezentacija Češke Republike koja je slavila sa 3:1, a jedini gol za našu izabranu vrstu postigao je Marko Topić.

Litvanija “uručila” otkaz Mušoviću

Četiri dana nakon domaćeg poraza od Češke, fudbalska reprezentacija BiH doživjela je novi poraz od mnogo slabijeg protivnika, makar poredeći ga s Česima. Litvanija nas je na krilima Ivanauskasa razbila sa 4:2, a strijelci za BiH bili su Muhamed Konjić i Elvir Baljić. Vrijedi napomenuti da smo u ovome meču imali vodstvo od 1:0 već u 5. minuti, a Baljićev pogodak iz 68. donio je izjednačenje za 2:2. Samo dvije minute kasnije Baljić je zaradio crveni karton, a do kraja Mušovićeva ekipa uspjela je primiti još dva gola. Upravo ovaj poraz bio je koban po Mušovića, a nekadašnjeg asistenta Fuada Muzurovića naslijedio je Faruk Hadžibegić.

Da Litvanija nije ono što se činila u prvom susretu odigranom u Viljnusu, najbolji bh. fudbaleri su dokazali u meču na domaćem terenu. Golovima Kodre s bijele tačke i Bolića u finišu susreta slavili smo sa 2:0, a drugi crveni karton za našu selekciju u ovim kvalifikacijama zaradio je Hasan Salihamidžić.

Naredni meč bio je mina za Hadžibegića i njegov tim. Gostovanje kod Farskih Otoka koje su svih shvatali kao ribare, a ne fudbalere bila je nova bruka. Iako smo poveli već u 13. minuti utakmice golom Elvira Bolića, Farani su do kraja prvog poluvremena uspjeli izjednačiti, a početkom drugog dijela igre i povesti sa 2:1. Drugi gol Bolića u 49. minuti vratio nas je u igru, ali do kraja nismo uspjeli savladati selekciju koja je u grupu 9 stigla iz petog, najlošijeg, šešira.

U domaćem srazu sa Škotima doživjeli smo treći poraz u našim prvim evropskim kvalifikacijama, a strijelac jedinog gola za Bosnu i Hercegovinu u porazu od 2:1 bio je Elvir Bolić.

Samo četiri dana nakon što su izabranici Faruka Hadžibegića položili oružje pred ratobornim Škotima, s 3:0 nas je po drugi put u kvalifikacijama tukla Češka Republika. Sastav Jozefa Chovaneca slavio je golovima Kollera, Bergera i Poborskog.

Peti poraz u kvalifikacijama upisali smo na gostovanju na Ibroxu u Glasgovu. Minimalan, ali ipak poraz našoj reprezentaciji nanio je Collins golom s bijele tačke.

Kvalifikacije u kojima smo mnogo bodova prosuli u duelima s ekipama koje su i tada, realno, bile slabije od našeg A tima, okončali gostujućom pobjedom kod Estonije od 4:1. Nakon što su domaći poveli u 3. minuti susreta, u nastavku ih je s četiri gola torpedovao Elvir Baljić.

Kako god gledali na ove kvalifikacije, s ove vremenske distance, ne može se reći da nismo mogli osvojiti više od 11 bodova s kojima smo završili na trećem mjestu kvalifikacione grupe 9. Prvo mjesto suvereno je osvojila Češka s maksimalnih 10 pobjeda i 30 osvojenih bodova, dok su Škoti, koji će kasnije ispasti u baražu od Engleza, osvojili su 18. Iza reprezentacije Bosne i Hercegovine završile su Estonija i Litvanija s istim brojem bodova kao i naš nacionalni tim, dok su Farska Ostrva zauzela posljednju poziciju s tri odvojena boda.

Za ljubitelje statistike

Za deset kvalifikacionih utakmica dvojica selektora koja su u ovome ciklusu sjedila na klupi reprezentacije Bosne i Hercegovine pozivali su 37 igrača, od kojih je 30 dobilo priliku za igru te upisalo određenu minutažu. Najviše minuta na terenu u dresu najbolje selekcije naše domovine u kvalifikacijama za EURO 2000 proveo je Mirza Varešanović. Sadašnji trener Olimpica odigrao je 810 minuta, a propustio je samo utakmicu u kojoj smo ugostili Škotsku.

Najbolji strijelac naše A selekcije u kvalifikacijama bio je Elvir Baljić sa šest golova, ispred imenjaka Bolića s četiri pogotka.