Prvi put od 2023.: Evropska centralna banka će povećati kamatne stope

Prvi put od 2023.: Evropska centralna banka će povećati kamatne stope

Očekuje se da će Evropska centralna banka (ECB) ove sedmice podići kamatne stope prvi put u dvije i po godine, dok energetski šok izazvan ratom u Iranu podstiče inflaciju.

Cijene potrošača u eurozoni porasle su u maju na 3,2 posto, iznad ciljanih dva posto. Analitičari predviđaju da će Upravni odbor ECB-a u četvrtak povećati ključnu depozitnu stopu za 0,25 procentnih poena, sa 2,00 na 2,25 posto.

– Sve osim povećanja stopa na sastanku ECB-a bilo bi veliko iznenađenje – rekao je ekonomist ING-a Carsten Brzeski.

Glavni ekonomist ECB-a Philip Lane već je signalizirao da će prognoze inflacije biti revidirane.

Ovo bi bilo prvo povećanje od septembra 2023, kada je ECB reagirao na inflaciju izazvanu ruskom invazijom na Ukrajinu. Međutim, neki ekonomisti upozoravaju da bi rast kamatnih stopa mogao dodatno zakočiti slabašan rast eurozone, koja je u prvom kvartalu zabilježila pad od 0,2 posto, piše AFP.

Glavni ekonomist Allianz-a Ludovic Subran ocijenio je da je potez ECB-a pokušaj da se pošalje poruka o kontroli inflacije, ali da povećanje nije nužno.

Većina analitičara smatra da će ciklus povećanja biti kratak, s mogućim još jednim podizanjem u julu, dok bi efekti viših cijena energije na inflaciju trebali ostati ograničeni.

Komentarišite članak:
Pročitano ukupno 14 puta, 14 pregleda danas
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
FISFISFISFIS

NAJNOVIJE

FIS