Psiholog Marko Romić: Moramo se više posvetiti svojoj djeci

Psiholog Marko Romić: Moramo se više posvetiti svojoj djeci

Masakr u školi u Beogradu povod je za preispitivanje odnosa u porodici, našeg sistema odgoja i obrazovanja djece, moralnih, ali i zakonskih normi koje vladaju u današnjem društvu. Psiholog Marko Romić iz Mostara ukazuje da je djece poput 14-godišnjaka, koji je jučer ubio devet osoba i uništio i vlastiti život, mnogo u regionu, pa i BiH.

Drastični oblici nasilja

– Volio bih da su činjenice drugačije, ali meni se čini da je samo pitanje kad ćemo imati nešto slično i u našem dvorištu. Ne trebamo zaboraviti da smo ranije imali slučajeve nasilja, da smo imali samoubistva radi nasilja, da smo imali drastične oblike nasilja nad drugima, ali ovo je najdrastičnije što smo mogli do sada vidjeti. Prestrašno, pretužno, da čovjeka ostavi bez riječi, ali o problemima moramo govoriti – kaže Romić.

Kao stručnjak pita se šta je bilo u glavi djeteta, koliko potisnutog bijesa i koliko dugo je to trajalo pa da je tako pomno isplaniralo i počinilo tako nešto.

– Ne znam, ali mogu pretpostaviti da je moguće da je bio na neki način zlostavljan ili zanemarivan ili da je on bar tako doživljavao. A očito je da on sa svojim problemima nije primijećen ni u svojoj porodici, ni u školi, ni van škole i da se nije našao niko da shvati da se s djetetom nešto događa i da reagira na nedogovarajući način – dodaje Romić.

Više pažnje

Zato je prvi korak stalna komunikacija i mnogo više pažnje koju ćemo posvetiti djeci, uprkos činjenici da nas savremeni način života udaljava od te temeljne dužnosti roditelja.

– Mnoga djeca su prepuštena sama sebi, vršnjacima, ulici, medijima, vršnjačkim grupama, pa je roditeljski odgoj odavno zanemaren. Na drugoj strani, imamo poplavu negativnih utjecaja. Ako išta možemo preporučiti, to je da se roditelji mnogo više posvete djeci, da nađu načina i vremena da razgovaraju s njima, da ih slušaju i promatraju, jer svaki roditelj najbolje poznaje svoje dijete. Razlikuje kad je raspoloženo, tužno, potišteno, pa ne bi trebao biti problem prepoznati promjenu u raspoloženju i poduzeti nešto – ističe psiholog Marko Romić.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE