Pune kancelarije

Pune kancelarije

U provrelom bosanskom loncu skoro nezapaženo prolaze izvještaji Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, koja ponovo obara rekorde kad su u pitanju prihodi od indirektnih poreza. U samo jednom mjesecu prihodi po ovom osnovu iznosili su 951 milion KM. To praktično znači da su građani BiH, kroz onih 17 posto PDV-a, akcize i druge poreze, do vrha napunili državnu seharu, pa iz UIOBiH kažu da su u julu prikupili najveći iznos od svog osnivanja.

U odnosu na prošlu godinu prihodi su, zaključno s julom, veći za 422 miliona KM, od ukupno 5,9 milijardi KM 1,2 milijarde vraćene su privredi, skromnih 587 miliona KM usmjeren za finansiranje državnih institucija, a najveći dio završio je u kasama entiteta i Distrikta Brčko.

I dok ekonomskoj krizi nikako da dočekamo kraj, sasvim opravdanim mogu se ocijeniti pitanja zašto se, i pored enormnog rasta prihoda i nikad većih budžeta, veliki broj građana muči kako bi preživio, zašto nema mjera pomoći najugroženijima, a broj korisnika javnih kuhinja već duže vrijeme raste.

Alen Bajramović - Avaz

Alen Bajramović. Avaz

Zašto se država zaista ne bi odrekla dijela prihoda i usmjerila ih u značajniji rast plaća radnika u realnom sektoru!? Zašto, i pored stotina miliona više, bolesne liječimo dobrovoljnim prilozima i humanitarnim akcijama? Ili zašto, na kraju, nema snažnijeg poticaja investicijama i ekonomskom razvoju!?

Odgovori na ova i stotinu sličnih pitanja daju se naslutiti ako se sjetimo izvještaja po kojima se najveći iznosi budžeta na svim nivoima vlasti troše na plaće i materijalne troškove uposlenih. Uz one vrijedne i potrebne, udobne i klimatizirane kancelarije popunili su i podobni, a dovodila ih je svaka vlast do sada. Gdje završava novac poreznih obveznika, jasno je i iz letimičnog pregleda javnih poziva za nabavku službenih automobila s masažerima i frižiderima.

Uzaludna su, izgleda, upozorenja stručnjaka da je bh. društvo podijeljeno na budžetske korisnike i one koji nisu te sreće, da budžeti nisu nepresušna vrela, da siječemo granu na kojoj sjedimo, te da ćemo, prije nego što bude sasvim kasno, glomazni, birokratizirani, neefikasni, prekobrojni administrativni aparat morati racionalizirati.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE