Punjenje mobitela preko noći- štetno ili ne?

Pametnim telefonima, bez kojih više gotovo i ne možemo, baterija je jedna od glavnih boljki. Brzo se isprazni, može brzo izgubiti svoj puni kapacitet i često se događa da ostaje bez energije baš kad nam mobitel najviše treba.

Litij-ionske baterije su naročito osjetljive na brzi protok struje i što ih duže punite, dugoročno im nanosite veću štetu. To nije zato što baterije mogu biti “previše napunjene”, jer to ne postoji.

Ako imate pametni telefon, velika je vjerojatnost da ga napaja litij-ionska baterija. Većina je telefona dizajnirana da prihvaća električnu energiju što je brže moguće ne bi li se vrijeme punjenja smanjilo, ali kako struja teče brzo s jedne strane baterije na drugu, to onda negativno utječe na bateriju što, dugoročno gledano, može skratiti njezin životni vijek.

Začudo, takozvano prekomjerno punjenje, tj. punjenje baterije koje je nekoliko sati duže od potrebnog, nije nešto što joj šteti, kako dobar dio ljudi smatra. Pametni telefoni “znaju” kad su postigli puni kapacitet i imaju ugrađene posebne čipove koji ih sprječavaju u apsorbiranju bilo kakvog viška energije.

Čak 44 % vlasnika pametnih telefona često mijenja svoje uređaje i vrlo vjerovatno nemaju dovoljno dugo telefon da bi uvidjeli učinke čestih punjenja. No vlasnici koji imaju želju svoje ljubimce zadržati što je dulje moguće to mogu učiniti jednostavnom promjenom punjača.

Hatsem Zeine, vlasnik kompanije Ossia koja se bavi bežičnom tehnologijom savjetuje punjenje manje snažnim punjačem, na primjer punjenje iPad Pro uređaja s iPhone punjačem i držanje baterije na temperaturi od oko 15 do 22 stepeni, prenosi Geek.

Punjenje preko noći, dakle, neće naštetiti bateriji zbog pretjeranog punjenja samog po sebi, nego zbog izloženosti visokoj temperaturi.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE