Put u EU ukida i entitesko glasanje: U Komisiji za utvrđivanje sukoba interesa odluke donosi većina, a ne ‘narodi’ ili ‘entiteti’
Ukoliko Parlament BiH na sutrašnjim sjednicama Predstavničkog i Doma naroda usvoji Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH, bez obzira na to hoće li ovaj zakon, kao jedan od uvjeta za otvaranje pregovora s Evropskom unijom na to i utjecati, sigurno je da će biti veliki napredak u borbi protiv sukoba interesa u institucijama BiH.
Raport je već objavio dijelove ovog zakona koji se odnose na puno strožije sankcije u odnosu na one koje se primjenjuju po važećem Zakonu o sukobu interesa u institucijama BiH, a sada otkrivamo i da buduća komisija koja će utvrđivati sukob interesa kod državnih funkcionera neće odlučivati po etničkom principu, nego većinom glasova.
Posebno imajući u vidu to da je SNSD pri utvrđivanju načina glasanja u mnogim državnim tijelima uvijek zagovarao entitetsko, odnosno etničko glasanje, što su često koristili i za blokade mnogih procesa, ovo je ogroman napredak i pomak i jedan je od glavnih pokazatelja da se novi zakon temelji na evropskim standardima i principima.
Na etničnom glasanju je, prema informacijama Raporta, insistirao i HDZ tražeći da se uvrsti bar odredba po kojoj će za odlučivanje morati biti po jedan glas iz svakog naroda. I to je odbijeno. Iako ni ovaj model u sadašnjoj BiH u kojoj uglavnom svi zarad ličnih interesa nastoje nadmudriti sve, nije možda idealno rješenje u smislu preglasavanja, ali je u odnosu na sadašnju situaciju gdje, naročito SNSD i HDZ, nastoje ‘obojiti’ sve kroz etničku pripadnost, veliki pomak.
Podsjećamo, sadašnja Komisija za utvrđivanje sukoba interesa BiH, osim što je apsurdno da je čine po tri poslanika Predstavničkog doma i Doma naroda BiH, koji su odlučivali o tome jesu li njihove kolege u sukobu interesa, nije čak mogla ni zasjedati ako od devet članova komisije nisu došla po dva člana iz svakog naroda. Također, u sadašnjem Zakonu je propisano da i je kod odlučivanja Komisije potrebna većina glasova, ali je naglašeno da ‘za’ odluku moraju glasati najmanje po dva člana iz svakog konstitutivnog naroda.
Zbog toga je rad komisije često bio i blokiran, jer je iz različitih razloga teško bilo osigurati prisustvo na svakoj sjednici po dva Bošnjaka, Hrvata i Srbina.
Zanimljivo je da će biti jedno od rijetkih državnih tijela u koje neće biti etničkog glasanja, možda će iz Centralnu izbornu komisiju BiH biti i jedino.
Prema novom Zakonu o sprečavanju sukoba interesa u institucijama BiH, buduća komisija koja će se birati iz reda stručnjaka i imat će sedam članova, zasjedat će kada bude kvorum od većine članova, a i odluke će donositi većinom glasova i neće biti bitno da li je u većini određen broj članova iz određenog naroda.
Novina u odnosu na sadašnji Zakon je i ta što ukoliko neki član komisije dva puta neopravdano ne dođe na sjednicu, bit će pokrenut postupak za njegovo razrješenje.
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE
POVEZANE OBJAVE