Radnici “na crno” u BiH reaguju tek nakon otkaza: Prijave poslodavce iz osvete

Radnici “na crno” u BiH reaguju tek nakon otkaza: Prijave poslodavce iz osvete

Iako nemaju nikakvih prava dok se vode kao zaposleni, često i srijedom i petkom radeći za sitan novac, građani koji rade na crno rijetko se odlučuju da dignu glas protiv poslodavaca.

Šute i trpe, rukovodeći se mišlju da je u današnje vreme bolje imati bilo kakav posao, nego sjediti kod kuće i praznih džepova gledati kud sunce hoda, prenosi EuroBlic.

Međutim, nije rijedak slučaj da, kad dobiju otkaz, brže-bolje prijave poslodavca, kao satisfakciju za mizernu plaću, sve neplaćene prekovremene sate i vikende, te generalno loše uslove u kojima su radili.

Od ukupnog broja izvršenih kontrola prošle godine, u 25 posto slučajeva radilo o vanrednim kontrolama obavljenim na osnovu inicijativa građana ili drugih organa. Mirjana S. iz Banjaluke kaže da je bez prijave radila u jednom prehrambenom pogonu, za mjesečnu platu od 470 KM.

“Radili smo i prekovremeno, što nam nikad nije plaćeno. To, međutim, ne bi bio toliki problem, da se gazdarica nije neljudski ponašala prema radnicima. Često nas je omalovažavala, iako smo radili kao crnci. Kad više nisam mogla da izdržim, otišla sam i prijavila je da ne prijavljuje radnike, nakon čega je zaposlila dvije moje kolegice”, kaže naša sagovornica.

U Inspektoratu RS kažu da se radnici rijetko sami odlučuju da prijave inspekciji da ih poslodavac angažuje na crno, najvjerovatnije iz razloga da ne ugroze vlastitu egzistenciju.

“Kada iz nekog razloga prestanu sa radom, događa se da radnici prijave inspekciji da su radili bez ugovora i prijave. Međutim, u takvim slučajevima potrebno je dokazivati da je radnik bio angažovan kod određenog poslodavca, što je postupak koji se mora voditi pred sudom”, kaže portparolka Inspektorata RS Dušanka Makivić.

Dodaje da, u slučajevima kada inspektor, kad na radnom mestu zatekne radnika koji nema ugovor o radu i nije prijavljen na obavezne vidove osiguranja, nalaže poslodavcu da radni status radnika reguliše u skladu sa zakonom i preduzima prekršajne mere.

U Inspektoratu RS naglašavaju da prijave i pritužbe radnika nisu uvijek opravdane i osnovane.

“Inicijative koje radnici upućuju inspekciji rada u većini slučajeva sadrže po nekoliko različitih primedbi, koje se najčešće odnose na zaključivanje i otkaz ugovora o radu, isplatu plata i naknada plaća, godišnji odmor, radno vrijeme, isplatu otpremnine i slično. Inicijativu za inspekcijsku kontrolu, odnosno prijavu, građani mogu dostaviti putem redovne pošte ili naše interne stranice, e-mailom, na broj telefona”, kaže Makivićeva

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE