Rapsodija u Rigi: Košarkaši BiH razbili Grčku za prvo mjesto

Košarkaška reprezentacija BiH ostvarila je četvrtu pobjedu u kvalifikacijama za Evrobasket 2022. godine.

Košarkaši BiH su danas u Rigi koja je domaćin posljednjeg balon turnira u okviru 5. kola savladali selekciju Grčke sa 84:69 i tako zasjeli na čelo grupe H. Ovim trijumfom bh. tim se revanširao Grcima za jedini poraz u kvalifikacijama.

Iako oslabljeni puleni Vedrana Bosnića koji su uoči ovog turnira osigurali plasman na EP baš kao i Grčka igrali su kao u transu prvo poluvrijeme, pa su na odmor otišli sa 49:37. U nastavku su takođe nastavili sa sjajnom igrom, tako da su u 36. minuti imali plus 23 (63:40).

Do kraja su rutinski sačuvali prednost, te na kraju upisali veliku pobjedu, s kojom su potvrdili da zasluženo idu na Evropsko prvenstvo.

U bh. timu koji je odigrao najbolju partiju kvalifikacija su se istakli Emir Sulejmanović sa 23 poena i 13 skokova, Kenan Kamenjaš je dodao 16 (7 skokova), a Aleksandar Lazić 11, dok je Amar Gegić susret završio sa 9 poena i 10 asistencija. Dvocifren je bio i Džon Roberson (10 poena, 9 asistencija).

„Zmajevi“ će uspješne kvalifikacije zaključiti u ponedjeljak utakmicom protiv Bugarske. Poredak: BiH 9, Grčka 8, Bugarska 5, Letonija 5.