Raspodjela devet miliona KM: Da li su preoštri kriteriji za dobijanje pomoći za borce?

Nakon što je Federalno ministarstvo za boračka pitanja raspisalo javni poziv za podnošenje zahtjeva za dodjelu jednokratne novčane pomoći za rješavanje statusnih pitanja branilaca i članova njihovih porodica, reakcije mnogih boraca su da je tražena papirologija preobimna. Odnosno, da su uvjeti za dobijanje pomoći rigorozni i da će samo rijetki moći da ih ispune.

Zbog limita  u godinam mlađi borci ne mogu aplicirati 

– Kriterije je gotovo nemoguće ispuniti, i vjerovatno se svjesno išlo na to. Zna se da će ovu pomoć manjina dobiti. Uprkos svemu, rekli smo našim saborcima da ko god ima šansu, neka se prijavi. Ne znam zašto su dobijanje pomoći limitirali godinama. Imate borce na birou koji su mlađi, nemaju nikakvih primanja, a ne mogu se prijaviti za ovu pomoć jer ne odgovaraju po godinama. Na kraju, dosta nam je odluka. Hoćemo zakon o demobilisanim borcima kojim bi se rješavali naši problemi, a nemamo ga već devetu godinu – rekao nam je demobilisani borac Hamza Krkalić iz Tešnja.

O kriterijima za dobijanje pomoći smo razgovarali sa Salkom Bukvarevićem, federalnim ministrom za boračka pitanja.

– Mi smo kao Ministarstvo omogućili da svu papirologiju predaju u grupama za pitanja vojnih evidencija koje se nalaze pri općinama. S obzirom da se radi i o pomoći demobilisanim borcima koji nemaju ni plaću ni penziju i potrebno je da su godinu dana na birou, radi se o kriterijima koji su bili predviđeni u Uredbi o osnovnom osiguranju. Te uvjete su podržali predstavnici boračkih saveza i udruženja, Koordinacija koja baštini Armiju RBiH, HVO. Kategorije koje su u ovoj godini obuhvaćene su demobilisani branioci BiH, borci koji su prije svega ušli u godine a nemaju nikakvih prihoda. Supruge umrlih boraca i maloljetni dobrovoljci, 100 RVI. A što se tiče papirologije, ona je proizašla iz odluke Vlade o kriterijima raspodjele sredstava za ovu godinu – rekao nam je Bukvarević.

Dodaje da će visina pomoći po osobi zavisiti od broja aplikanata koji ispune potrebne uvjete.

– Ukoliko bude manje aplikanata a više sredstava, onda će se odlukom ministra taj isplatni koeficijentom korigovati u plus. Dakle, 7,5 miliona KM se dijeli po tom isplatnom koeficijentu, a ostala stredstva (ukupno je devet miliona KM) idu za paraplegičare kojih je 508, po 2.000 KM za tuđu njegu i pomoć – rekao nam je Bukvarević.

Od papirologije treba više uvjerenja, CIPS, kopija lične karte 

Kada je riječ o papirologiji koja prati prijavu na ovaj javni poziv potrebno je sedam, osam dokumenata, ovisno o kojoj kategoriji je riječ. Primjera radi, treba priložiti ovjerenu kopiju lične karte i CIPS-ovu prijavu. Uvjerenje o pripadnosti boračkoj populaciji, ili potvrdu iz općinske službe za boračko-invalidsku zaštitu, ako je podnosilac RVI, porodica poginulog borca, dijete bez oba roditelja. Zatim, uvjerenja zavoda za zapošljavanje, porezne uprave, Zavoda PIO, socijalnih službi…

Što se tiče uvjeta, primjera radi, pravo na jednokratnu dodjelu sredstava može ostvariti demobilisani borac stariji od 65 godina koji je najmanje godinu dana bio u vojsci i nema nikakvih primanja. Ili borac sa 60 godina i više koji je bio u vojsci najmanje godinu dana, nema nikakvih primanja i nalazi se više od godinu na birou za zapošljavanje…

Faktor.ba

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE