Rat u Ukrajini donosi strah za bh. privredu

Rat u Ukrajini donosi strah za bh. privredu

Bosanskohercegovačka preduzeća, koja se već bore s domaćom nestabilnošću i anemičnim ekonomskim rastom, strahuju od daljnjih previranja zbog potencijalnih posljedica rata u Ukrajini, jer sankcije koje predvodi Zapad protiv Rusije prijete zatvaranjem važnog tržišta, piše Reuters. 

Bosna prolazi kroz svoju najgoru političku krizu od kraja balkanskih ratova 1990-ih, pri čemu su , kako piše Reuters, predstavnici vlasti iz RS-a ugrozili državne institucije u sklopu svojih dugogodišnjih nastojanja da se otcijepe, ohrabreni barem prešutnom podrškom Rusije.

Iako se nalazi stotinama milja od Ukrajine, NATO i Evropska unija – koja je iz predostrožnosti udvostručila svoje mirovne trupe u Bosni – upozorili su da bi rat mogao donijeti još nestabilnosti.

Strahovi privrednika

Usporena ekonomija, prema prognozi Bečkog instituta za međunarodne ekonomske studije da će ove godine rasti od 2,5 posto, što je pad sa 4,8 posto u 2021. i najniže u regionu, riskira da bude dodatno potkopano jer sankcije Moskvi počnu da grizu.

– U nezavidnoj smo situaciji jer ne možemo garantovati kontinuitet isporuke jer ne znamo šta se može desiti – rekla je Adisa Karahodžić, generalna direktorica Koteksovog proizvođača tekstila i kože u Tešnju na sjeveru Bosne.

Karahodžić je rekla da njena kompanija već bilježi usporavanje proizvodnje od januara, nakon što su strani partneri bili prestrašeni militariziranom policijskom paradom kojom se obilježava ilegalni praznik u regiji bosanskih Srba 9. januara.

Rekla je da su je zvali poslovni partneri i raspitivali se o mogućem ratu. Ona je rekla Reutersu da su neki menadžeri odgodili zakazane posjete kako bi odobrili nove narudžbe u strahu da bi mogli zaglaviti ako se nešto dogodi.

Sve kako piše Reuters dodatno usložnjavaju i prijetnje lidera SNSD-a, Milorada Dodika o vraćanju nadležnosti iz nacionalnog vojnog, poreskog sistema i pravosuđa. To dodatno raspiruje strahove privrednika.

Rastuće cijene sirovina i nesiguran transport

EU, koja je najveći trgovinski partner BiH, upozorila je da će projekti vrijedni 600 miliona eura (656,5 miliona dolara) koji su već dogovoreni za Republiku Srpsku biti zaustavljeni ukoliko predstavnici vlasti u RS-u ne počnu raditi u državnim institucijama.

– Diže mi se kosa kada se i spomenu sankcije (EU) – rekao je Dragutin Škrebić, koji je vlasnik kompanije Skrebic Company u gradu Tesliću, koja sve svoje proizvode izvozi evropskim kupcima.

Rekao je da se već bori s rastućim cijenama sirovina i nepouzdanim transportom nakon rata u Ukrajini.

– Politička situacija, bez obzira da li će biti rata ili ne, zaista otežava poslovanje i usmjerava naše potencijalne kupce sa ovih prostora na neka druga tržišta – rekao je Reutersu.

U nastojanju da spriječi bilo kakvu nestabilnost uzrokovanu pogoršanjem međunarodne sigurnosne situacije, EU je krajem februara odlučila udvostručiti svoje prisustvo trupa EUFOR-a u zemlji.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE