Razotkrivena uloga Bakira Izetbegovića: Ko je stvarni vlasnik SCC-a?

Razotkrivena uloga Bakira Izetbegovića: Ko je stvarni vlasnik SCC-a?

Kada je 2008. godine počela izgradnja objekta Sarajevo City Center (SCC) navodnim arapskim kapitalom, mnogi su postavljali pitanje ko su misteriozni Sulejman el-Šidi (Al-Shiddi) i njegova istoimena firma, koji su, navodno, stajali iza gradnje ove grdosije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pranje novca

El-Šidi se 2006. godine pojavio niotkud te se, uz pomoć nekadašnjeg direktora Zavoda za izgradnju Kantona Sarajevo Bakira Izetbegovića, domogao atraktivne lokacije u centru Sarajeva.

Podaci Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH o stranim ulaganjima u našu zemlju govore da je u 2009. kompanija “Al Shiddi Trading Est” iz Rijada uložila 4,6 miliona KM u sarajevski „Bristol“ te tri miliona KM u “Magros Veletrgovinu”. I „Bristol“ i „Magros“ nešto ranije kupio je El-Šidi.

No, činilo se da su te 2009. godine završila ulaganja El-Šidija u „Sarajevo City Center“, koji je gradio putem „Magrosa“.

Nakon ove 2009. godine praktično je bila zaustavljena gradnja SCC-a te su zbog toga probili sve rokove za završetak radova. Tada se špekuliralo da je El-Šidi i bankrotirao te da je upitan nastavak ovog projekta. Međutim, radovi na objektu iznenada su intenzivirani 2011. godine, što koincidira i s novim ulaganjem u SCC.

Naime, izvještaj Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa otkriva da je došlo do obrata u investiranju, odnosno da novac za gradnju SCC-a više ne dolazi iz Rijada, nego s Kajmanskih otoka – oaze za offshore kompanije.

Naime, 2011. godine kompanija „Istethmary Sarajevo City Center-II Ltd“, registrirana na Kajmanskim otocima, na račune „Al-Shiddi Internationala“, jedne u nizu firmi koje kontrolira El-Šidi i putem koje je gradio SCC, uplatila je 39.119.100 KM. Kompanija „Istethmary Sarajevo City Center-II Ltd“ na Kajmanskim otocima registrirana je 21. februara 2011., uoči same transakcije novca u BiH.

 Misteriozna sredstva

Drugim riječima, „Al-Shiddi“ odjednom je počeo da dobiva misteriozna sredstva s misterioznog offshore računa.

Pitanje je čija su to bila sredstva i odakle su dolazila? Da li su arapske investicije koje decenijama iza rata stižu u BiH, a iza kojih stoje poluanonimni investitori, zapravo operacija pranja pokradenih donatorskih sredstava koja su tokom rata bila namijenjena odbrani Armije RBiH, a koja su „misteriozno nestala“ i našla se na tajnim računima? I da li su stvarni vlasnici tih kompanija zapravo ljudi iz vrha SDA?

Vijest da je Jasmina Izetbegović postavljena za direktoricu hotela „Swissotel i Novotel Bristol“, luksuznih objekata u formalnom vlasništvu „Al-Shiddi“ grupacije, dodatni je argument u prilog o dubinskoj povezanosti Izetbegovića s misterioznim arapskim investitorom. Ili neko možda misli da je tu postavljena zbog svojih menadžerskih sposobnosti.

Epilog kojeg nema

Iako se o ovome od početka špekulira i brojni dokazi upravo na to ukazuju, stvar nikada nije dobila svoj adekvatni sudski i društveni epilog koji bi bacio radikalno drugačije svjetlo na ulogu vrhuške SDA tokom agresije na BiH i društva u kojem živimo posljednjih 30 godina.

Avaz

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE