Filozofski fakultet objavio promotivni plakat na kome u Mostaru nema džamija: Ovako su uoči genocida bratunački četnici nožem gulili džamiju sa panorame Huseina Nalića

Filozofski fakultet objavio promotivni plakat na kome u Mostaru nema džamija: Ovako su uoči genocida bratunački četnici nožem gulili džamiju sa panorame Huseina Nalića

Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru objavio promotivni plakat za prvu ljetnu školu o metodologiji političkih nauka, koju organizira zajedno sa IPSA-om (International Political Science Association) u julu.

Ono što odmah upada u oči jeste da je autor na plakati izvršio “urbicid” pretvorivši munare džamija u crkvene tornjeve.

Reakcije ne izostaju na ovaj sraman incident.

Novinar Adi Sarajlić također se osvrnuo na do da je Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru objavio promotivni plakat za prvu ljetnu školu o metodologiji političkih nauka. 

“Autor plakata je munare džamija iza Starog mosta pretvorio u crkvene tornjeve”, napisao je Sarajlić.

Direktor Memorijalnog centra Srebrenica Emir Suljagić nije ostao imun na ovaj još neviđen skandal, pa je uputio oštru reakciju.

“Ovako su bratunački četnici sa panorame Bratunca, slikara Huseina Nalića nožem zgulili džamiju. Panorama je bila u hotelu Fontana u kojem je Ratko Mladić 1995. godine rekao da ćemo nestati. Naše komšije, i jedni i drugi, vjeruju je njihovo bazično pravo da nas mrze”, poručio je Suljagić.

“Sramno”, napisali su iz Instituta za istraživanje genocida Kanada.

“Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru objavio je promotivni plakat za prvu ljetnu školu o metodologiji političkih nauka koju organizira zajedno sa IPSA-om (International Political Science Association) u julu, no na tom plakatu može se primijetiti najgrublja intervencija autora plakata koji je munare džamija iza Starog mosta pretvorio u neku vrstu kula da ne kažemo crkve”, dodali su iz Udruženja i ocijenili da je s obzirom na to da je riječ o Filozofskom fakultetu i humanističkim naukama, ovakav postupak Fakulteta i Sveučilišta u Mostaru sramotan.

“Mostar je grad u kojem žive svi narodi i ovaj postupak idejnog tvorca plakata ne može se ničim opravdati. Upravo taj plakat poziva sve studente da se prijave na ljetnu školu kako bi proširili svoje metodološko znanje, razmijenili istraživačke ideje i uspostavili nove saradnje. Zvanični plakat objavljen je na zvaničnoj stranici Filozofskog fakulteta, ali i na Facebook stranici. Jednostavnom usporedbom fotografije Starog most i plakata evidentno je da ne plakati više nema džamija, reakcija je Udruženja.

“Počelo je zgražavanje i nevjerica kad je na ovom plakatu Sveučilišta u Mostaru osvanula ova slika (vjerovatno proizvod nekog web AI-generatora) na kojoj su džamije prikazane kao neki zvonici crkava. Šok i zahtjevi da se autori pošalju u ludnicu i slično”, poručio je novinar Ahmet Kurt i dodao da nema tu nikakvog čuda kada čovjek zna da su “rušitelji Starog mosta osnovali taj univerzitet na kojem je predavao i Smiljko Šagolj!?”

“30 godina, bez prestanka, proizvodi se i stalno obnavlja laž da je Mostar oduvijek bio katolički, to jest hrvatski, i da su tu bila, ne jedan, nego čak dva grada, Cimski i Nebojša čijim ‘spajanjem’ nastaje Mostar! Te neosnovane tvrdnje se provode na svim nivoima, akademskim, školskim, predškolskim, štampanim i virtuelnim tekstovima, te po drušvenim mrežama. Istina je da je ovaj mit, kao i svi ostali mitovi, zasnovan na neistini i dio je hrvatskog političkog programa koji ima za cilj nacionalno homogeniziranje i polaganje isključivog prava na teritorij na kojem se Mostar nalazi. To je opet samo dio šireg programa po kojem Hrvatska, zbog svog nepovoljnog geopolitičkog oblika kifle, ne može opstati ukoliko ne zavlada teritorijom Bosne i Hercegovine, ili bar njenog većeg dijela.
To je cijela i jednostavna istina sa kojom se treba uhvatiti ukoštac”, kazao je Kurt i istakao da oni koji su stavili plakat kontinuirano provode taj narativ “i oni nisu za ludnice, nego su za ludnice osobe sa bošnjačkim imenima koji uče Fatihu u Kući cvijeća u Beogradu i ‘neće da znaju’ za bilo kakvu prošlost grada prije dana oslobođenja Mostara 14. februara 1945. godine”.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

BISSTOURS
rentacarZenica