Recept za dugovječnost: Koliko dnevno trebamo napraviti koraka

Metaanaliza 15 studija u kojima je učestvovalo gotovo 50.000 ljudi s četiri kontinenta nudi nove uvide u utvrđivanje količine dnevnih koraka hodanja koji će optimalno poboljšati zdravlje i dugovječnost odraslih te je li broj koraka različit za ljude različite dobi.

Pod vodstvom epidemiologinje tjelesne aktivnosti sa Univerziteta Massachusetts Amherst Amande Paluch, međunarodna grupa naučnika, koja je osnovala Steps for Health Collaborative, otkrila je da poduzimanje više koraka dnevno pomaže u smanjenju rizika od prerane smrti.

Nalazi su objavljeni u članku nedavno objavljenom u Lancet Public Health.

Tačnije, za odrasle 60 i više godina, rizik od prerane smrti izjednačio se na oko 6.000 do 8.000 koraka dnevno, što znači da više koraka od toga nije pružilo dodatnu korist za dugovječnost.

Odrasli mlađi od 60 godina vidjeli su da se rizik od prerane smrti stabilizirao na oko 8.000 do 10.000 koraka dnevno.

– Ono što smo vidjeli bilo je to inkrementalno smanjenje rizika kako se koraci povećavaju, dok se ne izjednači. I izravnavanje se dogodilo na različitim vrijednostima koraka za starije i mlađe odrasle osobe – kaže Paluch.

Zanimljivo je da istraživanje nije pokazalo konačnu povezanost s brzinom hoda, osim ukupnog broja koraka dnevno, kako napominje Paluch.

Ulazak u svoje korake – bez obzira na tempo kojim ste ih hodali – bila je poveznica s manjim rizikom od smrti.

Smjernice za tjelesnu aktivnost, ažurirane 2018. godine, preporučuju odraslim osobama barem 150 minuta aerobne tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta svake sedmice.

Prema metaanalizi, među tri više aktivne grupe koje su imale više koraka dnevno, postojao je 40 do 53 posto manji rizik od smrti u poređenju sa najnižom grupom koja je hodala manje koraka.

– Glavni zaključak je da postoji puno dokaza koji upućuju na to da je čak i malo više kretanje korisno, posebno za one koji rade vrlo malo aktivnosti. Više koraka dnevno bolje je za zdravlje. A korist u smislu rizika od smrtnosti kreće se između 6.000 do 8.000 za starije osobe i 8.000 do 10.000 za mlađe odrasle osobe – navela je Paluch.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE