REKORDAN PAD CIJENA GORIVA U BIH: Dizel od početka krize nikad jeftiniji

REKORDAN PAD CIJENA GORIVA U BIH: Dizel od početka krize nikad jeftiniji

Nakon pada cijena nafte na globalnom nivou, promjenu mogu osjetiti i vozači u Bosni i Hercegovini.

S tim u vezi, donosimo cijene goriva u našoj zemlji, gdje najzadovoljniji mogu biti vozači u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Tako je potrošače dizela u Sarajevu jutros iznenadila najniža cijena nafte koja iznosi 3.01 KM, dok je benzin nikad niži i iznosi 2.66 KM.

Za razliku od Sarajeva, najskuplji dizel plaćaju građani Goražda, 3.31 KM,  građani ovog grada koji troše benzin, za jednu litru će izdvojiti 2.76 KM.

Bugojno je jedna od općina čiji su građani tokom krize plaćali najskuplje gorivo, a danas litar iznosi 3.16 KM. Litar benzina u ovoj općini iznosi 2.76 KM.

Hercegovci također mogu odahnuti, te od ponoći najjeftiniji dizel u Mostaru iznosi 3.06 KM, dok je benzin 2.71 KM.

Zeničani od ponoći plaćaju najjeftiniji dizel u ovom kantonu, koji iznosi 3.11 KM, dok je litar benzina 2.71 KM.

Poslije građana Sarajeva i Mostara, Tuzlaci plaćaju najjeftiniji dizel koji iznosi 3.06 KM, a mogu se i pohvaliti najjeftinijim benzinom u zemlji zajedno sa građanima Sarajeva, koji iznosi 2.66 KM.

Građani Sanskog Mosta od ponoći također plaćaju gorivo jeftinije za pet feningi, te dizel iznosi 3.21 KM,  dok je benzin 2.71 KM.

Kako je najavljeno ranije, građani mogu i dalje očekivati pad cijena nafti što će im zasigurno olakšati. Podsjećamo, od početka krize, tačnije od marta, cijene dizela su išle čak do 3.71 KM. S tim u vezi, pojeftinjenje i smanjenje cijena nafti na 3.01 KM  je najveći pad od početka krize.

Podsjećamo, državni parlamentarci predali su potpise za sazivanje posebne sjednice oba doma Parlamenta BiH kako bi se razmatralo konačno ukidanje akciza na naftu i naftne derivate. Ipak, čini se da će građani pričekati na jeftinije gorivo. Nema optimizma da će sjednica, uopće, biti održana prije izbora.

Ako bi ukidanje akciza bilo konačno i izglasano, na redu je Uprava za indirektno oporezivanje kako bi, eventualno, Zakon i stupio na snagu.

  • Neophodno je 15 dana da izvrši izmjenu softverskog rješenja koje prati uvozno carinjenje u BiH i da se nakon tih izmjena izvrši i testiranje. S druge strane, potrebno je usvojiti i Pravilnik o primjeni Zakona o akcizama koji će posebno definisati postupanje sa zalihama nafte koja će se naći na zalihama nakon usvajanja Zakona”, kazao je Ratko Kovačević, portparol Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE