Ren: Prirodni čistač organizma

Ren: Prirodni čistač organizma

slika

Uloga rena u ishrani je da nadraži sluzokožu i popravi opšte stanje organizma. Osim što povoljno djeluje na organe za varenje, konzumiranje rena je korisno i za bolesne desni.

Među brojnim začinskim biljkama, ren zauzima posebno mjesto. Međutim, u našoj ishrani ova višegodišnja zeljasta biljka nedovoljno je zastupljena, iako daje poseban ukus jelima od mesa. Kao začin se isključivo koristi svjež korijen, koji ima ljut miris i ukus, ali i svježa biljka sa cvjetovima. Specifičan ljut miris i ukus u korijenu, koji svjež može da se koristi tokom cijele godine, podstiče od sastojka singrina.

Uloga rena u ishrani je da nadraži sluzokožu i popravi opšte stanje organizma. Osim što povoljno djeluje na organe za varenje, konzumiranje rena je korisno i za bolesne desni, kao i za izbacivanje šlajma iz pluća. Utvrđeno je, takođe, da sastojci korijena rena sprečavaju razmnožavanje bakterija.

korijen se vadi od juna do novembra, dok se list bere od maja do oktobra. Od hranljivih sastojaka korijen sadrži ugljene hidrate, bjelančevine i masti. Sadrži i zavidnu količinu vitamina C, kao i glikozid, glutamin, glukozu, kalijum kiseli sulfat, eterična ulja i, naravno, pomenuti singrin.

SALATE

U zelenu salatu sa mješavinom jogurta i kisele pavlake dodajte narendani ren i mljeveni kim. Krupno narendanom korijenu celera u kiseloj pavlaci dodajte narendani ren i peršunov list. Krompir salati će se popraviti ukus dodavanjem narendanog rena.Mladi listovi posjeduju čak od 300 do 400 miligrama askorbinske kiseline i oko 14 miligrama beta karotena. Od mineralnih materija, listovi rena su bogati kalijumom, kalcijumom, fosforom, sumporom, magnezijumom, hlorom.

Osim što se korijen rena najčešće koristi kao začin jelima od mesa, uz dodatak jogurta, šećera ili majoneza, zahvalan je i za spravljanje sosova i drugih dodataka jelima. A od mladih listova prave se dodaci za salate.

Međutim, iako je djelotvoran, ren ne bi trebalo da uzimaju osobe koje imaju čest proliv, kao i osobe koje se noću znoje. S druge strane, kod dijabetičara ren umanjuje žeđ, zbog čega se, posrednim putem, zbog smanjenog unosa tečnosti, reguliše nivo šećera u krvi.

DA PRODIŠETE

* Protiv upale sinusa: Na zagrijanu ringlu šporeta stavite narendan ren, iznad njega nadnesite glavu prekrivenu peškirom i udišite isparenja pet do deset minuta. Najbolje je da ovo uradite pred spavanje. Poslije nekoliko dana sinusi će početi da se čiste, a bolovi će proći.

* Čaj protiv plućnih bolesti: Sa dva decilitra ključale vode prelijte deset grama narendanog korijena i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Dva do tri puta dnevno pijte malu šolju čaja.

* Protiv astme: Lagano kuvajte šolju jabukovog sirćeta i četiri supene kašike narendanog rena. Kada se ren razmekša procijedite ga i dobijenoj količini dodajte istu količinu meda. Smjesu lagano kuvajte da se zgusne, a onda u to dodajte ranije skuvani ren i ostavite da se kaša ohladi. Ovako dobijeni lijek pije se ujutru i uveče.

Izvor: Novosti

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za Android: KLIKNI OVDJE
Preuzmite mobilnu aplikaciju 072info za iOS: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE

rentacarZenica