Riješite se ožiljaka od akni uz ove savjete

Riješite se ožiljaka od akni uz ove savjete

Nije važno dirate li lice ili kožu dovoljno dugo ostavljate na miru, iza svake akne ostaje taman trag.

– Jedna od čestih pogrešaka koje sam vidio da pacijenti rade jest to što počnu liječenje ožiljaka od akni dok još uvijek pate od aktivnih upaljenih akni. Prije nego što uopće promislimo o liječenju potencijalnih ožiljaka od akni, sve se aktivne akne moraju izliječiti – objasnila je dermatologinja dr. Stefanie Williams, inače i medicinski direktor EUDELO Dermatology & Skin Wellbeing.

Svi smo prošli kroz iskušenja i eksperimentiranja kako bi koža postala čišća i ujednačena, a često posežemo i za ‘grubim’ pilinzima kako bismo uklonili mrlje, no takva abrazivna sredstva znaju ostaviti kožu nadraženom i crvenom.

– Ne brinite, postoje tretmani koji stvarno djeluju i na kraju se riješe tragova od akni, a korisni su i dermatološki tretmani lica, koji su potpuno drugačiji od kozmetičkih tretmana u salonima; njih bi osobe koje imaju sklonost izbijanju akni trebale izbjegavati jer često samo pogoršaju stanje.

1. Tretman ožiljaka od akni: Dermalna punila ili fileri
Punila ili fileri mogu se koristiti za pomoć s problematičnom kožom, kao što su npr. ožiljci od akni.

– Dermalni fileri su vrlo dobri za ožiljke – kaže dermatologinja i glasnogovornica britanske fondacije za kožu dr. Anjali Mahtano, a dodaje i da će ovisno o vrsti upotrijebljenog punila, tretman uglavnom dati dobre rezultate, ali će ih se trebati ponavljati u redovitim intervalima, najvjerojatnije svakih šest mjeseci.

Početna reakcija vaše kože mogu biti manje modrice, natečenost i crvenilo, ali budite strpljivi. Dobre strane ovog tretmana su što nije najskuplji, a relativno je i bezbolan.


2. Tretman ožiljaka od akni: Mirconeedling
Na koži se s dermarolerom rade mikro oštećenja kojima se potiče njena obnova i prirodno stvaranje kolagena, a obično se koriste iglice od 0,5 i 0,25 mm. Sam tretman traje 60 minuta i bezbolan je, osjećate samo sitno bockanje. Lice kasnije bude lagano crveno, ali ništa strašno i nema tragova krvarenja, a oporavak je vrlo brz.

Inače, savjetuje se razmak tretmana u periodu od 14 dana, a broj tretmana ovisi o potrebama kože ( 3-6 tretmana). Preporučuje se 1 tretman za održavanja godišnje.

3. Tretman ožiljaka od akni: kemijski pilingi
Kad god se spominju kemijski pilinzi, mnogi se sjete Samanthe iz Seks i grada koja se na zabavi pojavljuje sa crvenom kožom i crnim velom. Ali, pilinzi su od tada prešli daleki put i, na sreću, velovi više nisu potrebni.

Sada ovakve tretmane možete raditi s manjom dozom agresivnih sastojaka nego su proizvodi sadržavali prije, pa su i dovoljno sigurni da ih svatko može napraviti i u vlastitoj kupaonici.

Kiseline u službi kože
AHA i BHA kiseline ostale su najvažnije u ovom tretmanu jer rješavaju niz problema. Glikolna kiselina je najpopularnija kada je u pitanju AHA i najučinkovitija je, ali može biti prejaka za osjetljive tipove kože. Mliječna kiselina zapravo dolazi iz laktoze u mlijeku, a ne iz voćnih kiselina poput ostalih AHA, što znači da je posebno učinkovita za brisanje znakova starenja.

Kada je riječ o BHA, najčešće se koristi salicilna kiselina koja pomaže u smirivanju crvenila i upala, što ju čini i super korisnom kod mrlja i fleka od akni i od sunca.

4. Tretman ožiljaka od akni: Retinol
Poznat i kao A vitamin A, retinol ide ruku pod ruku sa moćnim tretmanima protiv starenja kože, a može se koristiti i za odčepljivanje pora i umanjivanje ožiljaka. Ovaj je tretman dugotrajniji (iako su rezultati često i odmah vidljivi), a popularan je zbog toga što koža od retinola izgleda svjetlija, s manje mana, a glatka je na dodir.

Izbjegavajte retinol ako imate rozaceju – može ju nadražiti.

Isprobajte bakuhiol – prirodnu alternativu retinolu koja je bogata vitaminima C i E, a koja daje iste sjajne rezultate.

5. Tretman ožiljaka od akni: Nosite SPF
Možda se čini previše jednostavnijim načinom za riješiti se ožiljaka od akni, no SPF zaista rješava skoro pa sve probleme s kožom. Ne samo da štiti od oštećenja od sunca, nego pomaže i da izbjegnete dugoročni rizik od raka kože.

Ali SPF nikad nije presudniji nego kada koristite kiseline, retinol i druge tretmane koji kožu mogu učiniti ranjivom.

– Koža je osjetljivija na oštećenja i promjene pigmentacija nakon tretmana akni ili npr. PL lasera i nakon korištenja proizvoda koji sadrže AHA (poput glikolne i mliječne kiseline) i BHA (salicilna kiselina koja se nalazi i u hidratantnim kremama i ‘čistilicama’) – kaže dr. Mahto za Elle.

Dobivaj najvažnije vijesti porukom na Viberu: KLIKNI OVDJE

NAJNOVIJE